Скајрајз се враќаат со нова песна и спот (ВИДЕО)

Македонскиот рок/поп бенд „Скајрајз“ се враќа на сцената со нивната нова песна „Сила“ за која снимија и спот. 

Четири години по објавувањето на нивниот прв студиски албум „To Unknown“ (Кон непознато), тетовскиот бенд „Скајрајз“ ја сними песната „Сила“ за која направи и спот. Песната е на македонски јазик, бендот има и нов звук кој нуди пријатно музичко искуство.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе