Симон Трпчевски ја изведе „Не си го продавај Кољо...“ во Сао Паоло во Бразил

Македонскиот светски познат пијанист Симон Трпчески одржа концерт во Сао Паоло, во Бразил со познатиот Симфониски оркестар на сојузната држава Сао Паоло.

Пред преполната сала тој ја изведе традиционалната македонска песна „Не си го продавај Кољо чифликот", во познатата обработка на композиторот Драган Шуплевски. Нековиот концерт заврши со бурни овации од публиката.

Наредниот пат Трпчевски вети дека ќе го претстави целиот негов проект „Македонисимо" во Бразил и во Латинска Америка.

На концертот присуствуваше и македонскиот амбасадор во Бразил Ивица Боцевски.

 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе