Почина славниот грчки композитор Вангелис

Грчкиот композитор Вангелис, автор на славната филмска музика за „Огнени кочии“ и Блејд Ранер“, почина на 79-годишна возраст.

Вангелис починал доцна во вторникот, а причината за смртта не е наведена.

Вангелис, чие полно име беше Евангелос Одисеас Папатанасиу, е еден од најпознатите и најзначајни грчки композитори на сите времиња.

Тој доби Оскар за возбудливата песна за филмот „Огнени кочии“ од 1981 година, која беше една од најпознатите филмски композиции од 1980-тите.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на Твитер напиша: „Вангелис Папатанасиу повеќе не е со нас. Светот на музиката го загуби меѓународниот (уметник) Вангелис“.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе