На 80 години

Почина Чарли Вотс, тапанарот на Ролинг стоунс

Тапанарот на Ролинг стоунс Чарли Вотс, кој учествуваше во подемот на еден од најголемите рокенрол бендови, почина на 80 години.

EPA-EFE

„Со длабока така ја објавуваме смртта на нашиот сакан Чарли Вотс“, објави неговото семејство.

Во пораката се наведува дека тој беше „почитуван сопруг, татко и дедо“ и „еден од најдобрите тапанари на својата генерација“.

Веста доаѓа откако беше најавено дека Вотс ќе ја пропушти американската турнеја на бендот поради медицинска процедура. Вотс претходно се лекуваше од рак на грлото во 2004.

Тој беше дел од Ролинг стоунс од јануари 1963, кога им се придружи на Мик Џегер, Кит Ричардс и Брајан Џонс во групата.

Заедно со него Ролинг стоунс, заедно со Битлси, стана една од групите кои го популаризираа рокенролот низ светот.

Во соопштението на публицистот на бендот се наведува: „Тој почина мирно во болница во Лондон опкружен со своето семејство.

Молиме за почитување на приватноста на семејството, членовите на бендот и блиските пријатели во ова тешко време“.

Во 2016 година Вотс беше рангиран од страна на магазинот Ролинг стоун како еден од 100 најдобри тапанари на сите времиња.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе