Мајски оперски вечери

Овации за Дурловски на „Турандот“

По вчерашната изведба на операта „Турандот' на сцената на Македонската опера и балет, Игор Дурловски доживеа овации и долготрајно скандирање на неговото име. Дурловски го играше Тимур од операта „Турандот".

„Игор, Игор“ ечеше во МОБ. Ова беше еден вид враќање на сцената на МОБ на Дурловски по неколкумесечниот притвор и покренатото обвинение за терористичко загрозување на уставниот поредок како учесник и организатор на протестите против промена на името и Уставот кои кулминираа со настаните во Собранието лани на 27 април.

Дурловски како еден од лидерите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ лани од 28 ноември до 26 јануари годинава беше во истражниот затвор во Шутка, а потоа во куќен притвор. Дурловски е поранешен директор на МОБ и експрофесор на Факултет за музичка уметност во Скопје.

Тој со сопругата Ана Дурловски, сопран од светски глас, имаат исклучително успешна меѓународна кариера.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе