Oффест - вечерва концерти на словенечкото трио „Широм" и бразилскиот гитаристот Кико Динучи со пејачката Јусара Марсал

На јубилејниот ОФФест вечер ќе настапат словенечкото трио „Широм" и бразилскиот гитарист и композитор Кико Динучи и неговата специјална гостинка, пејачката Јусара Марсал. Тие пред скопската публика, ќе ги претстават своите актуелни музички проекти на кои работеа последниве неколку години.

Словенечката инструментална тројка ШИРОМ, наведуваат органиозаторите Скопје Џез Фестивал (СЈФ), отсекогаш трагала по својот оригинален, досега неслушнат, автентичен звук. Нивниот „имагинарен фолк“ освојува нови креативни територии и искуства со калеидоскопскиот трет албум, „A Universe that Roasts Blossoms for a Horse“ објавен за реномираната дискографска етикета Glitterbeat Records, како и нова серија концерти низ светот.

Испреплетувањето на различни музички пристапи и инструменти, истории на звуци и нескротлива музичка фантазија и вештина е широкиот водечки принцип на Широм, чии членови потекнуваат од различни региони на Словенија (Прекмурје, Толминско и Крас). Повеќе од дузина инструменти, рачно изработени но и светски познати, може да се најдат на репертоарот на Изток Корен, Само Кутин и Ана Кравања и најмалку уште толку музички форми што можат да се доживеат како инспирација зад ликот на овој нов ансамбл. Ова генерира оригинална, стилски хомогена форма на изразување што осцилира помеѓу еден широк спектар на фолк звуци и современи акустични рок медитации. Крајниот резултат е непретенциозен, но во исто време и мистичен минимализам. Музиката на Широм е контемплативна, но може да стане и тврда кога е потребно, повеќе бендовска одошто камерна и повеќе улична отколку урбана по својата природа.

Инспириран подеднакво од Жоао Жилберто, Fugazi, африканската полифониска музика и од родниот Сао Паоло, бразилскиот гитарист и композитор Кико Динучи, во придружба на  пејачката Јусара Марсал вечерва во Скопје ќе го претстави албумот „Rastillo“, кој откако се појави (октомври 2020) постигна молскавичен успех и репутација на ремек-дело, доживувајќи еуфорични пофалби од светската музичка критика.

Станува збор, за како што се наведува, вистински гитарски албум, каде инструментот „покрива“ сè друго, а вокалите и текстовите ги истражуваат текстурите на фолк музиката со масивен, перкусивен и енергичен начин на свирење. 

Албумот потсетува на бисерите на бразилската музика од минатиот век. Секогаш водејќи се од идејата гитарата да ја свири како перкусивен инструмент, Динучи во себе ги носи влијанијата на легендите на бразилската песна и акустичната гитара како Доривал Каими, Баден Пауел, Жоао Боско или Жилберто Жил, како и искуствата стекнати на панк-рок/хардкор сцената од деведесеттите во Сао Паоло, но и од самба сцената и религиозните „кондомбле“ активности. „Извонреден од почеток до крај“ (Џајлс Питерсон), албумот „Rastilho“ го зацврстува Кико Динучи како еден од најзначајните експоненти на современата бразилска музика.

Годинашното јубилејно 20. издание на ОФФест (9-13 ноември), во органзиација на СЈФ, беше отворено завчера со извонредниот настап на португалско-шпанското дуо Лина и Раул Рефри, кое на најубав можен начин ја претстави својата визија за фадото на 21 век. 

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе