Во Битола

Оддржан концерт во чест на Тоше Проески

Камерниот оркестар на Битола кој работи под покровителство на НУ Центар за култура, синоќа изведе целовечерен концерт, поддржан од Министерството за култура, посветен на прерано починатата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески.

Членовите на камерниот оркестар и естрадните ѕвезди Елена Ристеска, Елена Петреска, Димитар Андоновски, Ѓоко Танески, Антонија Гиговска, Тамара Стојковска, Наде Талевска, Ана Гаштарова и Бојан Стојков пееја „За секогаш во срцата“, а публиката со долготраен аплауз го поздравуваше секој настап.

Битолската публика и музичките ѕвезди едногласно ги пееја познатите „Тајно моја“, „Чија си“, „Соба за тага“, „Громови на душа“ и други познати песни на Тоше, а во преполнетата сала на НУ Центар за култура се слушнаа и други песни од македонската музичка сцена.

Заради големиот интерес, вечер во Битолскиот Центар за култура, камерниот оркестар ќе одржи уште еден концерт.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе