Мизар – култната македонска готик-рок група повторно гостува во Ријека и Загреб

Колку е значајна и влијателна македонската група Мизар чија трага е длабоко врежана низ земјите од поранешна Југославија покажува и монографијата „Мизар - Откровенија 1981-2021“ на колегата и пријател Тоше Филиповски, пишува Александар Драгаш за Јутарњи лист.

Тоа е единствената монографија на македонски бенд, а индиректно е приказна за Мизар и приказна за други македонски бендови како Падот на Византија, Архангел и Анастасија. Оваа приказна почна во 1981 година кога бендот Мизар беше основан во Скопје од гитаристот Горазд Чаповски, врз основа на истоимената ѕвезда од соѕвездието Голема Мечка, ѕвезда водилка за многу патници. Набргу по настапот во Ју-рок фестивалот, беше потврдено дека Мизар и Горан Таневски ќе станат ѕвезда-водилка за локалните љубители на готик-рок, бидејќи беше многу интересно да се слушнат како влијанието на, на пример Џои дивижн (Joy Division) може да се спојат со „Македонското музичко наследство и православната црковно пеење“.

Нивниот последен албум беше регистриран и од Жил Петерсон од Би-би-си. Сега можете да го слушнете нивниот настап во Загреб, пишува Јутарњи.

Поради флертувањето со православието и поддршката на македонското самоопределување, југословенскиот комунистички режим на Мизар гледаше со големо сомневање, но деби албумот на бендот доби култно следење и признание од критиката, благодарение на антологиските композиции и аранжмани како „Девојка од броза“, „Златно сонце“, „Зајди зајди“, „Стој“...

Второто „откровение“ на Мизар следеше во 1991 година со албумот „Светски соништа 1761 - 1991“ со радикална преработка на хитот „Слатки соништа“ од Јуритмикс, во склад со старословенскиот израз. Мизар се реинкарнира на почетокот на 21 век кога Горан Трајкоски (исто така лидер на бендот Анастасија и почитуван автор на филмска и театарска музика) дојде пред микрофонот од некогашниот Падот во Византија, по што следуваше албумот „Фатална убавица“. потоа „Поглед кон цветната градина“ (повторно) со Горан Таневски и „Детето и белото море“ во изведба на Мизар и Хармосини - византиски црковен хор. Сега се чека на новото „откровение“ на Мизар со новите песни со Зоран Тортевски и пејачката Јана Бурческа, напиша Јутарњи лист.

Хрватските медиуми деновиве објавија неколку наслови за настапите на Мизар во Ријека (вечерва), Загреб и Љубљана. 

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе