Концерт на гудачкиот квартет „Молинари“ од Канада, во Скопје

Канадскиот музички центар при „Полифонија“ од Скопје, во соработка со Амбасадата на Канада од Белград, организира концерт на квартетот „Молинари“ од Монтреал, во рамки на одбележувањето на Канадските денови во нашата земја. Концертот ќе се одржи вечер од 20 часот во Камерната сала на Филхармонија.

„Молинари“ е резидентен квартет на Конзерваториумот за музика во Монтреал – ансамбл со меѓународни признанија од јавноста и од критичарите. Уште од основањето во 1997 година си поставува задача да презентира музика од ХХ и ХI век напишана за гудачки квартет. Опишан е од критичарите како „суштински“ и „продуктивен“ ансамбл, дури и како „канадски одговор на Кронос или Ардити квартет“. Етаблирајки се како еден од водечките ансамбли на Канада, квартетот настапува на бројни концертни серии и фестивали низ Канада, Европа и Азија“, соопшти Филхармонијата.

Во квартетот членуваат виолинистите Олга Ранзенхофен и Антоние Бареил, виолистот Фредерик Ламберт и виолончелистот Пјер-Алан Буврет.

Нивниот концерт во Скопје е поддржан од Амбасадата на Канада, Канадскиот совет за култура (Canadian Council for the Arts) и нашето Министерство за култура.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе