Концерт на Филхармонијата со врвната виолинистка Баиба Скриде

На вечерашниот симфониски концерт „Нов свет" на Филхармонијата солист ќе биде врвната виолинистка Баиба Скриде од Летонија. Диригент е Јерухам Шаровски од Израел, а на коцертната програма ќе биде Симфонијата бр. 9 „Од новиот свет" од Антонин Дворжак.

За македонската публика Скриде ќе го изведе Концертот за виолина и оркестар бр. 1 во а-мол оп. 77 од Дмитриј Шостакович, кој рускиот композитор го посветил на познатиот виолинист Давид Ојстрах.

Баиба Скриде е родена во музичко семејство во Рига каде што и ги започнала студиите. Во 2001 година ја освои првата награда на натпреварот „Кралица Елизабета“. Свири на виолина „страдивари“. Реномирана е и како камерен музичар на светско ниво, а зад себе има и богата дискографија.

„Виртуозноста, музикалноста, искрениот пристап кон делата што ги изведува и силната љубов што ја исполува кон нив ќе ја одведат виолинистката Баиба Скриде на сцените низ светот да настапува со значајни оркестри и диригенти денес. Таа постојано добива покани за настапи како солист, а критиката за неа вели дека нејзините толкувања на музиката се свежи, современи, а изведби ѝ се мошне чувствителни и во нив внесува радост“, наведува Филхармонијата.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе