Која од „Дисциплина кичме“ се разбуди од кома

Фронтменот на групата „Дисциплина кичме" Душан Којиќ – Која се разбуди од кома, откако пред неколку дена беше хоспитализиран по претрпен мозочен удар.

„Пред неколку дена Која се разбуди од кома и полека се опоравува“, напиша на Твитер новинарот Галеб Никачевиќ.

Басистот, пејач, композитор и водач на рок групата „Дисциплина кичме“ Душан Којиќ Која (58) претрпе мозочен удар во Велика Британија, по што веднаш беше примен во тамошна болница, а лекарите го ставија во индуцирана кома со цел на мозокот да му се даде време за опоравување.

Која е присутен на музичката сцена четири децении, и тоа прво со групата „Шарло акробата“, а потоа и со „Дисциплина кичме“, која ја основаше во 1981 година. Познат е како автор на хитовите „Тата и мама“, „Сви за мном“, „Ја имам шарене очи“, „Немој да бацаш бетонске табле са врха твоје зграде“ и многу други, а ја компонираше и музиката за култниот филм „Како је пропао рокенрол“.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе