Гала-оперски концерт „Пучини и Росини“

Македонската опера и балет вечер од 20 часот во рамки на Мајските оперски вечери организира гала-оперски концерт посветен на композиторите Џакомо Пучини, по повод 160 години од неговото раѓање, и Џоакино Росини, за 150 години од неговата смрт.

- На концертот ќе бидат изведени композиции од нивните ремек-дела „Италијанка во Алжир“, „Пепелашка“, „Севилскиот бербер“ од Росини, како и дела од оперите „Манон Леско“, „Тоска“, „Турандот“ од Пучини, соопшти МОБ. 

Диригенти на концертот се Рафаеле Масколо и Бисера Чадловска. Ќе настапат првенците од Македонската опера и балет: Ирена Кавкалевска, Славица Петровска-Галиќ, Горан Начевски, Наде Талевска-Спасовска, Сандра Митровска, Дарко Нешовски, Никола Китановски, а гостин-солист  ќе биде сопранистката Елена Баканова од Русија. 

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе