Скопско лето

Балканска музика од Исланд, концерт на „Византиска силуета“

На „Скопско лето“  вечер од 21 часот во Куршумли ан концерт ќе има „Византиска силуета“ – група од Исланд која интерпретира балканска музика. Бендот е основан во 2010 година и неговата програма содржи грчки, македонски, бугарски и турски песни.

Во групата членуваат:  Хаукур Грондал – кларинет, Азгериј Азгеирисон – тамбура, бузуки, саз и уд, Торгримур Јонсон – бас гитара и Ерик Квик – перкусии. Креативен консултант и специјален соработнок на бендот е бугарскиот хармоникаш Борислав Згуровски од Пловдив.

Групата има издадено две цедиња од кои второто беше номинирано за музичките награди на Исланд.

– „Византиска силуета“ е препознатлива по нивната огнена интерпретација на балканска музика. Музиката е излив на емоции во мешавина со источна мистерија. Асиметричи ритми, мелодии и виртуозност  испреплетени меѓусебно создаваат огнен коктел“, соопшти „Скопско лето“ во најавата за концертот.

На програмата на „Кафе кино“  од 21 часот во Сули ан ќе биде прикажан филмот „Море од жито“ – семејна драма од Италија. Филмот требаше да се прикаже на 10 јули, но беше одложен поради невреме.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе