Музика

Во понеделник (20 ноември), со почеток во 20 часот, во малата сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи рецитал на истакнатата пијанистка Марија Ѓошевска. Концертот е насловен „Шубертова вечер“, а ќе бидат изведени „Фантазија - импромпти“ од Фредерик Шопен, на која како гостин ќе учестува ученикот Матеј Коруноски, кој е четврта година во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“, како и Соната - фантазија бр.18 и Шест музички моменти од Франц Шуберт.

18 Ноември 2017 - 13:37

Фестивалот „Десонанз“ го најави настапот на легендарниот електронски волшебник Дру Мек Доул, кој ќе се одржи на 17 ноември, со почеток во 23 часот, во просториите на Младинскиот културен центар во рамките на музичката програма на фестивалот „Синедејс“.

17 Ноември 2017 - 20:18

Дирекцијата за култура и уметност, во соработка со турскиот институт „Јунус Емре“, а во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“, на 16 ноември во Дом на АРМ, со почеток во 20 часот, го организира концертот на „Елиф чаглар џез квартет“ (Турција), во кој настапуваат Елиф Чаглар (вокал), Чагри Сетел (пијано), Волкан Хурсевер (контрабас) и Едиз Хафизоглу (тапани).

16 Ноември 2017 - 16:12

На третиот интернационален пијано-натпревар „Triomphe de l'Art“, кој се одржа од 6 до 11 ноември во Големата сала на Кралскиот конзерваториум во Брисел (Белгија), на кој учествуваа 40 пијанисти од 15 држави: Белгија, САД, Холандија, Франција, Јапонија, Грција, Хрватска, Шпанија, Италија, Македонија, Русија, Аустралија, Кина, Србија и Чешка, нашиот пијанист Арда Мустафаоглу, како единствен натпреварувач од Македонија, го освои третото место во неговата категорија.

16 Ноември 2017 - 09:36

Во големата сала на Македонската филхармонија, на 18 ноември (сабота), во 12 часот, ќе се одржи Симфонискиот концерт за деца под наслов „Магичен глас“, на кој како солист ќе настапи сопранот Билјана Јосифов. Аниматор на концертот е актерот Мартин Јордановски, миленик на детската публика. Концертот ќе се одржи под диригентската палка на Дијана Илкоска-Имери.

14 Ноември 2017 - 19:30

Во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ на Дирекцијата за култура и уметност - Скопје, на 11 ноември, во 20 часот, во Музејот на град Скопје ќе настапи словенечкото „ТриО“ во состав: Ловорка Немеш Дулар - пијано, Николина Ковач - флејта, Роберт Петрич - хорна. Концертот се реализира со поддршка на амбасадата на Република Словенија во Македонија.

11 Ноември 2017 - 10:54

Концертот на женскиот младински хор „Јубилате“ од Унгарската хорска школа „Золтан Кодај“, по повод 50 години од смртта на Золтан Кодај (1882-1967), ќе се одржи на 10 ноември, во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“, а во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ на Дирекцијата за култура и уметност – Скопје.

10 Ноември 2017 - 13:07

Во организација на концертната агенција и продукција „3Гонга“, на 09 ноември, со почеток во 22 часот, во ноќниот клуб „Станица 26“ ќе настапи најпознатиот холандски и светски блуз-музичар и гитарист Јан Акерман.

09 Ноември 2017 - 17:11

Култното име на македонската сајберпанк музичка сцена, „Киборг“, кое во музичката архива се запишува и како првиот индустријал бенд во Македонија, по 20 години се враќа на сцената и тоа со концерт кој ќе се одржи на 02 декември во Младинскиот културен центар во Скопје. Со овој настап во живо, „Киборг“ ја збогатува програмата на музичката ПИН-конференција и шоукејс фестивал, организирана во рамки на „Таксират“.

08 Ноември 2017 - 16:36

Во концертната сала на Факултетот за музички уметности (ФМУ) на 08 ноември, во 20 часот, концерт ќе одржат пијанистките Ана Гацева и Татјана Џорлева, кои ќе изведат програма со дела од Морис Равел, Џорџ Лигети и Ерик Сати за пијано за четири раце. Концертот се одржува во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ на Дирекцијата за култура и уметност – Скопје.

08 Ноември 2017 - 11:50

Еден од најдобрите и најуникатни пијанисти на денешницата, Борис Березовски од Русија, на 9 ноември (четврток), ќе настапи како солист на концертот на Македонската филхармонија со наслов „На руски начин“. Березовски ќе го изведе најпопуларниот Концерт за пијано и оркестар бр. 3 од Сергеј Рахмањинов, познат и како „Рах3“.

07 Ноември 2017 - 15:52

Со наслов „На виолината со љубов“ во Фоајето на Македонската опера и балет на 07 ноември 2017, во 20 часот, концерт ќе одржи виолинистот Ѓоко Николовски по повод 90 години од неговото раѓање. На концертот ќе настапат Ѓоко Николовски – виолина, Тодор Светиев – пијано, Слободанка Танева – сопран и Влатко Груевски – тенор со дела од Моцарт, Бах, Мајербер, Перголези, Џордани, Леонкавало, Доницети, Каполонго, Кардиљо, Верди и со премиерната изведба на „Охридски лебеди“ од Ѓоко Николовски.

07 Ноември 2017 - 11:03

Во рамките на „Есенски музички свечености“ во организација на Дирекцијата за култура и уметност - Скопје, на 06 ноември, во 20 часот, во Концертната сала на Факултетот за музичка уметност концерт ќе одржи пијанистот Рихард Рикон од Словачка. Концертот се одржува во соработка со Амбасадата на Република Словачка, а на 07 ноември Рикон ќе има и работилница со студентите на ФМУ.

06 Ноември 2017 - 12:52

Пријателите на „Божиновски часовници и накит“ и претставници на медиумите имаа несекојдневна можност да бидат во друштво на најголемиот шармер на овие простори - неповторливиот Раде Шербеџија, зад сцената на МОБ, веднаш после одржувањето на неговиот концерт во Скопје.

06 Ноември 2017 - 12:28

На концертот на пијано за 4 раце ќе настапат Ирина Наумовска Кверфурт и Кристина Светиева, наши афирмирани млади пијанистки,во рамките на циклусот „Pro Musica“ во организација на Сојузот на музички уметници на Македонија. Концертот ќе се одржи во Музејот на град Скопје, на 06 ноември (понеделник), со почеток во 20 часот.

06 Ноември 2017 - 11:07

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе