Музика

Во Дојран од 6-ти до 8-ми јули 2018 година ќе се одржува осмото издание на Д-Фестивал, летен музички фестивал на отворено, кој секое свое издание го одбележува со исклучителна програма, настапи на повеќе од 60 музички изведувачи и исто толку гости учесници во богатата дополнителна програма.

17 Март 2018 - 17:27

Наградата „Трајко Прокопиев“, која претставува највисоко професионално признание кое го доделува СОКОМ на музички творци и музички писатели за долгогодишни значајни остварувања во областа на музичкото творештво и музикологијата, во 2018 година му се доделува на македонскиот музиколог, публицист, новинар и општественик Марко Коловски, соопштија од СОКОМ.

15 Март 2018 - 19:07

Промотивните концерти на новиот албум „Извор“ на Каролина во Битола ќе се одржат во Домот на културата на 27 и 28 март, со почеток во 20 часот. Исто како и за скопските концерти, во првиот дел ќе бидат изведени песните од новиот албум на Каролина, додека во вториот дел од концертот ќе бидат изведени најубавите песни од проектот „Македонско девојче“.

14 Март 2018 - 10:51

Култниот бенд „Софт машин“ (Soft Machine), кој заедно со „Пинк Флојд“ ја создадоа британската андерграунд сцена во шеесетите години на минатиот век, доаѓа за првпат во Скопје на ексклузивен концерт на 14-ти март (среда), во „Станица 26“, со почеток во 21 часот, а во организација на „3Гонга“.

13 Март 2018 - 12:05

„Авалон Продукција“ извести дека човекот наречен King of the cool - Брајан Фери (Bryan Ferry) на 9 септември доаѓа во Скопје да испорача уште една незаборавна вечер со неговиот харизматично-шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и хитовите на групата „Roxy Music“ (Avalon, Slave To Love, Don’t Stop The Dance, Jealous guy..), како и песните од последниот негов албум „Avonmore“, придружуван од 12 неверојатни музичари на сцена.

12 Март 2018 - 17:52

На претстојниот концерт на Македонската филхармонија со наслов „Мејд ин Македонија“, кој ќе се одржи на 15 март (четврток), во 20 часот, како солист ќе се претстави еден од најдобрите македонски кларинетисти, Здравко Ангелов, прв кларинетист во Македонската филхармонија, кој ќе го изведе Концертот за кларинет и оркестар бр. 1 од Лудвиг Шпор.

12 Март 2018 - 16:57

Eден од најталентираните и најбарани млади македонски пијанисти, Дино Имери, на 11 март ќе одржи солистички концерт во Загреб, и истовремено ќе потпише ексклузивен договор за застапување со хрватската менаџерска куќа „Cristoforium Art“.

09 Март 2018 - 11:30

Во Кинотеката на Македонија на 23 и 24 март ќе биде промовиран соло албумот „Пази куче“ на Васко Атанасоски. Пред концертите ќе се прикажат два филма во селекција на Васко Атанасоски, кои се дел од програмата „уредник со причина“.

09 Март 2018 - 10:41

Американскиот џез фјужн и блуз гитарист, Скот Хендерсон (Scott Henderson) најпознат по неговата работа во бендот „Tribal Tech“, на мапата од неговата голема европска турнеја го впиша и Скопје. Така, во среда, на 7 март, со почеток во 21 часот, во организација на „3Гонга“ ќе гостува во ноќниот клуб „Станица 26“.

07 Март 2018 - 10:35

На 31 март во малата сала на ВИП арената „Борис Трајковски" ќе се одржи концерт насловен како Mr. Ziggy And The GlassSpiders, трибјут бендот за легендарниот Дејвид Боуви (David Bowie).

06 Март 2018 - 14:09

По повод Денот на жената - 8 Март, Македонската филхармонија на 08 март (четврток), во 20 часот, приредува симфониски концерт под наслов „Женски приказни“. На подиумот ќе застанат две млади, но искусни и извонредни уметнички - нашата диригентка Елена Митревска, која кариерата ја гради на европските сцени, како и истакнатата пијанистка од Германија, Олга Шепс.

06 Март 2018 - 12:48

Една од најуникатните музички појави во регионот на сите времиња, неприкосновената Јосипа Лисац, во рамки на својата турнеја „50 години Јосипа“, после распродадените големи концерти во Арена Пула, Сава Центар, неколку последователни концерти во „Лисински“ во Загреб, својот последен концерт во оваа низа ќе го одржи во Скопје, на 20 април во новата сала на Македонската филхармонија, најавија од „Авалон продукција“.

03 Март 2018 - 12:42

Најпосетуваниот танцов музичко-сценски спектакл на светот, „Лорд оф д денс“ (Lord Of The Dance) на славниот Мајкл Флетли, на 11-ти април повторно пристигнува во Скопје со настап во Вип арената „Борис Трајковски“. Светското денс-совршенство се враќа пред македонската публика по 10 години, овој пат претставувајќи го новото шоу „Опасни игри“.

02 Март 2018 - 14:22

Desonanz Festival, во соработка со клубот „Епицентар“, за овој петок (02.03.2018) го најавува настапот на еден од најреномираните електронски артисти во светот и вистински ветеран на електро, техно и хаус-сцената, Claro Intelecto (Велика Британија).

02 Март 2018 - 13:14

Таксират Фестивал го отвори своето 20-то издание со фантастичен настап на живите легенди на светската музичка сцена „Крафтверк“, на кој околу 6.000 посетители во арената „Борис Трајковски“ присуствуваа на историски концерт, на првиот 3-Д концерт во Македонија.

01 Март 2018 - 13:11

Ограничувањето на слободата на медиумите и политичкото несогласување во Турција се причина за голема загриженост за многумина, и тоа оправдано.

повеќе

Според грчката логика ако нема Македонци во Република Македонија, такви не би требало да има ни во Грција.

повеќе

Претседателот на Собранието има само два избора: да се разгледуваат амандманите или оваа нацрт-верзија на законот за јазиците никогаш повеќе да не се стави на дневен ред на пленарна собраниска седница.

повеќе