Ликовна уметност

Изложба на скулптури „Фрагментум“ на академскиот скулптор Александар Ефтимовски вечер ќе биде отворена во галеријата на Младинскиот културен центар (МКЦ).

16 Ноември 2019 - 09:00

„Музички орнаменти" од скулпторот Емил Солески е насловена изложбата која ќе биде отворена вечер од 20 часот во кумановскиот центар за култура „Трајко Прокопиев". Ќе биде претставена збирка од десетина скулптури во мермер коишто авторот ги изработил во изминатите години.

15 Ноември 2019 - 09:25

Националната галерија вечер во Мала станица ќе отвори изложба насловена „Мустаќлии“ во контекст на подигнување на свеста за машкото здравје и глобалната кампања на пуштање мустаќи кај мажите – „Movember“ што се организира секоја година во ноември.

14 Ноември 2019 - 10:23

Преку изложба насловена „85 години Попова Шапка“, планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово ја одбележа јубилејната годишнина од отворањето на првиот планинарско-скијачки дом „Попова Шапка“ на 11 ноември 1934 година.

12 Ноември 2019 - 10:50

Изминатиот петок, во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, се одржа јавно претставување на избрани дела од опусот на македонскиот скулптор Жарко Башески насловено „Фрагменти“. Публиката имаше можност да види нови, но и постари дела на Башески, создавани во различни периоди од неговото творештво.

11 Ноември 2019 - 19:22

Во пресрет на месецот ноември, или во контекст на месецот на подигнување на свеста за машкото здравје и глобалната кампања на пуштање на мустаќи кај мажите - Мувембер (Movember), Националната галерија ја организира изложбата насловена „Мустаќлии“ на дела од нејзината богата колекција која се отвора на 14 ноември, во Мултимедијалниот центар Мала станица, 20.00 часот.

06 Ноември 2019 - 22:11

Во Центарот за иновации „Јавна соба" вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата на фотографии „Внатрешната градина" на визуелниот уметник Стефан Шашков.

06 Ноември 2019 - 08:27

Во Музејот на современа уметност – Скопје вечер ќе биде отворена изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор. Изложбата се реализира во соработка со Амбасадата на Германија и Архитектонскиот факултет во Скопје по повод стогодишнината на познатата и исклучително влијателна архитектонска школа Баухаус.

05 Ноември 2019 - 10:37

На една од зградите во средината на градското шеталиште во Гевгелија се изработува мурал чиј идеен автор е гевгелискиот уметник Миле Ничевски.

30 Октомври 2019 - 13:09

Во Галеријата „КО-РА“ во Скопје вечерва ќе се одржи стрип-изложба „Скопска стрип акција 2019“ на која ќе бидат изложени подобрите стрип дела од македонските автори од меѓународниот конкурс на стрип „Велес 2019“, а ќе се врачат и наградите на македонските автори.

 

30 Октомври 2019 - 10:30

Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија вечерва ќе биде отворена изложбата „Животот во Хавана“ на Роберто Брсаковски од Скопје.

29 Октомври 2019 - 09:55

Колективна изложба „Есенски салон“ на 15 уметници членови на Здружението „Арт Полог“ беше свечено отворена вчера во Уметничката Галерија во Тетово. Претставените дела ќе бидат изложени и ќе може да се погледнат до среда 30 октомври.

26 Октомври 2019 - 09:33

На македонскиот сликар и карикатурист Мице Јанкуловски синоќа на Фиренца Биеналето му беше врачена наградата „Лоренцо ил Магнифико" за животно остварување.

23 Октомври 2019 - 09:34

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вечерва беше отворена изложба на икони на Дичо Зограф.

16 Октомври 2019 - 21:11

Во Ликовниот салон на МАНУ вечер од 19 часот ќе биде отворена изложбата „Иконите на Дичо Зограф" посветена на еден од најпознатите иконописци и фрескосликари на Балканот во 19 век.

16 Октомври 2019 - 08:31

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе