Ликовна уметност

На јубилејниот 10. Скопје постер фестивалски конкурс за студентски плакат на тема „Вештачка реалност“ пристигнаа плакати од 68 држави ширум светот. „Се повеќе факултети се заинтересирани за воведување на Скопје постер конкурсот во рамки на своите наставни програми, а забележан е и зголемен интерес за изложување на плакатите“, велат од Скопје постер фестивал.

20 Ноември 2017 - 17:58

Во организација на Младинскиот културен центар – Скопје, а со поддршка на Министерството за култура на РМ, во реномираната галерија „Кос“ ќе се одржи втората самостојна изложба на Мирослав Масин во Љубљана. Отворањето на изложбата е на 20 ноември 2017, во 19 часот. Ќе бидат изложени дела од циклусот „Enchantè“ работени последниве четири години. Изложбата ќе биде отворена до 3 декември.

18 Ноември 2017 - 12:25

Во галеријата „Борко Лазески“ на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп на 17 ноември, во 19 часот, ќе биде поставена уметничката инсталација „365 килограми живот“ на уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија, кој живее и работи во Скопје.

16 Ноември 2017 - 17:09

Во четврток во Њујорк во Галери МЦ (Gallery MC) ќе биде отворена самостојната изложба на ликовната уметница Петра Јовановска.

15 Ноември 2017 - 15:12

Во „Концепт 37“, во соработка со „Паратисима Скопје“, на 17 ноември, во 20 часот, ќе биде отворена изложба на скулптури со наслов „Ex Parte Hominis“ на младата уметница Дона Урдинов.

15 Ноември 2017 - 11:27

Во Националната галерија на Македонија, во објектот Чифте амам, на 14 ноември 2017, во 19.30 часот, авторката Тања Таневска ќе ја распостели својата „Ликовна симфонија на душата“.

14 Ноември 2017 - 10:18

Во Културно-информативен центар – Скопје, во изложбениот салон „Империјал 1“, на 14 ноември, во 20 часот, ќе биде отворена изложба на слики со морски мотиви работени во техниката акрилик од Вернон Џонс. Изложбата ќе биде отворена до 25 ноември 2017 година.

13 Ноември 2017 - 21:56

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Друштвото на ликовни уметници и ликовни критичари на Хрватска, ќе ја презентираат изложбата „Фемининологија“, која ќе биде отворена на 09 ноември (четврток), во 20 часот, во Галерија „Ко-Ра“, Дом на културата „Кочо Рацин“ во Скопје.

08 Ноември 2017 - 12:59

Јубилејното 10-то издание на Скопје постер фестивал ќе се одржи помеѓу 14 и 25 ноември, со главни настани помеѓу 14 и 19 ноември. Изложбите ќе можат да се погледнат до 25 ноември.

06 Ноември 2017 - 15:27

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, на 06 ноември 2017 година (понеделник), во 20 часот, ќе биде отворена изложбата „Скриени шепоти“ на Мухамедали Алили.

06 Ноември 2017 - 11:43

Деновиве на приземјето од трговскиот центар во Сити мол во Скопје, за време на одржувањето на Есенскиот базар има значително зголемена раздвиженост на посетители, кои се заинтересирани да ги погледнат и купат уникатните уметнички производи, кои рачно ги имаат изработено мајстори - креативци.

04 Ноември 2017 - 10:46

На вчерашното отворање на изложбата „Петар Мазев - 90 години од раѓање“ објектот на Даутпашиниот амам во Скопје беше претесен да ги прими сите љубители на уметноста и особено на творештвото на македонскиот неповторлив автор.

03 Ноември 2017 - 13:37

Во изложбениот салон „Империјал 1“ во КИЦ – Скопје, на 03 ноември (петок), со почеток од 20 часот, ќе биде отворена изложбата на скулптури „Момент на привлечност“ од авторот Слободан Милошески.

03 Ноември 2017 - 12:20

Со голема изложба подготвувана во изминатите 300 денови и со врвно изработен каталог за кој се потрошени 7.200 часа во креативни истражувања, кои трајно се втиснати на 240 страници на изданието со наслов „Петар Мазев, 90 години од раѓање“, Националната галерија на Македонија, Министерството за култура на РМ и Фондацијата „Илија Камчев“ на 02 ноември, во Даутпашиниот амам, во 20 часот, ќе ја отворат ретроспективната изложба на дела од Петар Мазев.

01 Ноември 2017 - 16:45

Во галеријата на Младинскиот културен центар на 01 ноември, во 20 часот, ќе биде отворена изложба на слики, цртежи, фотографии, објекти, ситна пластика и перформанс на Драгољуб Бежановиќ-Бежан, насловена „Back 70th“. Вечерта по отворањето ќе се одржи и хепенинг, хипи диско вечер со задолжителен хипи дрес код.

31 Октомври 2017 - 18:12

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе