Ликовна уметност

Во Музејот на град Скопје на 26 јули (среда), во 20 часот, ќе биде отворена изложбата „Скопје – архиТРАНСформа“ која ги содржи сегментите „Архибелези“ (изложба на МГС) и „Concrete memories“, изложба на фотографии на Матијас Шуман од Дрезден, Германија. Изложбата е посветена на 50 години од збратимувањето на градовите Скопје и Дрезден.

26 Јули 2017 - 10:42

Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт Поинт - Гумно“ на 22 јули (сабота) на љубителите на уметноста ќе им овозможи да го посетат отвореното студио во селото Слоештица, кадешто ќе бидат изложени делата создадени на 16-та Уметничка резиденција.

20 Јули 2017 - 15:27

Во Музејот на модерна уметност во Ереван, Ерменија, на 20 јули, во 20 часот, ќе биде отворена изложбата „Тремоло“ на македонските уметници Милан Андов, Јован Балов и Атанас Ботев. Куратор на изложбата е Горанчо Ѓеоргиевски. Реализацијата на изложбата е поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.

20 Јули 2017 - 14:46

Изложбата на фотографии „Мојот Ерусалим“ на Шломи Ерусалим од Израел, ќе биде поставена во фоајето и на платото на Македонска опера и балет, во соработка со Амбасадата на Израел во Р. Македонија, и ќе биде отворена на 19 јули, а потоа во 21 часот ќе се одржи концертот „Ладино богатство“.

19 Јули 2017 - 12:34

На еден месец пред почетокот на осмото издание, фестивалот „МакеДокс“ испрати повик за сите заинтересирани за учество на работилница на која ќе има игра со самите почетоци на визуелниот запис. Работилницата „Камера опскура“ ќе ја води Сашо Н. Алушевски со дел од секцијата за фото и видео на „МакеДокс“.

18 Јули 2017 - 10:40

Како препознатлив бренд во областа на уметноста, еманципираната мисла и слободната креација од 1945 година, како голем обожувач на уметноста и пасиониран колекционер, „Остен“ од 15 до 30 јули 2017 година, во „Архиви дела Мисерикордија“ во Венеција, се претставува со низа програмски активности во рамките на „Остен павилјон Македонија“.

16 Јули 2017 - 13:54

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на „Скопско лето“ и во соработка со Здружението на ликовни уметници на Србија (УЛУС), ќе ја претстави изложбата „Слики - скулптури - графики“, која ќе биде отворена на 14 јули, во 20.30 часот, во галерискиот простор на НЛБ Тутунска Банка.

13 Јули 2017 - 20:48

Младинскиот културен центар во рамките на годинашното одбележување на денот на катастрофалниот скопски земјотрес, ќе претстави дел од досега никогаш изложувани дела (четириесет и пет акварели и пет цртежи) на еден од основоположниците на македонскиот современ ликовен израз, доајенот на македонското сликарство Димитар Аврамовски Пандилов, кој на 26 јули 1963 година трагично замина.

11 Јули 2017 - 11:11

Меѓународната ликовна колонија „Де Ниро 2017“ на своето 13-то издание донесе 15-тина ликовни уметници од Англија, Полска, Италија, Србија, Црна Гора и од Македонија, кои создадоа серија прекрасни дела во Битола.

09 Јули 2017 - 19:09

Изложбата „Мост“ на Сузана Зафирова во „Јавна соба“ е отворена за јавноста до крајот на месец јули. Влезот за сите посетители е слободен. Посета на изложбата е одлична можност да ги поминете топлите скопски вечери со пријатели на чашка муабет за уметност во ладовина и пријатна атмосфера во „Јавна соба“, да се сретнете со авторот и да размените мислења на оваа тема.

07 Јули 2017 - 19:42

Во НУ Уметничка галерија (стариот амам до река Пена) во Тетово, на 07 јули (петок), во 20 часот, ќе биде отворена изложбата на фотографии со наслов „Кратки приказни“ од познатиот тетовски фотограф Драги Неделчевски.

07 Јули 2017 - 10:34

Во галеријата „Остен“ на 04 јули (вторник), во 12 часот, ќе биде отворена изложба на карикатури кои учествуваа на меѓународниот конкурс за дигитална карикатура на тема „Демократија“, кој „Остен арт“, во соработка со Американската амбасада, го спроведе преку онлајн-платформата „остен4арт“.

03 Јули 2017 - 13:56

Во Музејот на град Скопје на 03 јули, во 20.30 часот ќе биде отворена изложба на слики со наслов „Резонантна фреквенција“ на Венко Цветков, додека на Плоштадот „Карпошово востание“ (алтернатива Музеј на македонската борба за државност и самостојност), во 21 часот, вокално-инструментален концерт ќе одржи Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“.

03 Јули 2017 - 13:35

За да го одбележиме достојно јубилејот 70 години од формирањето на Националната галерија на Македонија, поканивме интелектуалци од најразлични сфери од општествениот живот за да ја отпочнеме иницијативата за донација на концертен клавир на Галеријата. За таа цел формиравме Одбор од единаесет истакнати професионалци од културната сфера, чиј претседател е оперската првенка Весна Ѓиновска Илкова, а кои безрезервно ја поддржаа оваа наша иницијатива, известија од Националната галерија на Македонија.

29 Јуни 2017 - 16:47

Во Кинотеката на Македонија на 29 јуни (четврток), со почеток во 20 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Кинеење 3Д“ од Тони Цифровски. Промоцијата се одржува во рамките на програмата на „Скопско лето“, а издавач на книгата е Дирекцијата за култура и уметност – Скопје.

29 Јуни 2017 - 12:24

Историјата не е политички договор за добрососедство, туку сеопфатна студија за минатото, од која треба да се влечат поуки за сегашноста и патокази кон иднината.

повеќе

Владата и Министерстовто за култура треба да се дистанцираат од овој т.н. марш и да прекинат да го поддржуваат.

повеќе

Приказната ја почна новиот премиер со изјавата дека сме с'штиот народ, а ја продолжи екс-премиерот Георгиевски со својот пост на својот фејсбук профил.

повеќе