Завршија Струшките вечери на поезеијата

Со традиционалното поетеско читање “Мостови” синоќа завршија 59-те Струшки вечери на поезијата.

Годинашен добитник на Златниот венец на поезијата е израелскиот поет Амир Ор. Најпрестижното национално поетеско признание „Браќа Миладиновци” го доби 24- годишната Ива Дамјановски за книгата „Двоумење”. Таа е и најмладиот добитник на оваа награда досега.
 
Наградата „Мостови на Струга”, што СВП ја доделува во соработка за УНЕСКО за најдобро дебитантско остварување ја доби Мартина Стракова од Словачка.
 
Наградата „Стојан Христов” за најдобар поет од дијаспората ја доби Тања Кармзова Костиглоа од Франција. Признанието го доделува СВП во соработка со Агенцијата за иселеништво.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе