Онлајн-промоција на романот „Курвински хроники“ на Александар Русјаков

„Арс Либрис“ (дел од „Арс Ламина – публикации“) вечер од 19 часот онлајн на платформата Зум и преку фејсбук-страницата на „Литература.мк“ ќе ја промовира новата книга на Александар Русјаков, насловена „Курвински хроники“, со поднаслов „Роман сошиен од шест парчиња време“.

Оваа, петта книга на Русјаков, минатата година влезе во потесниот избор за наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман, што втора година по ред ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“. Првата, необработена верзија на романот беше високооценета од жирито, по што доби можност за објавување од издавачката куќа.

„'Курвински хроники' ме ’малтретираше‘ неколку години, вовлекувајќи ми се меѓу свеста и совеста. Овие хроники се плод на долгогодишно истражување на женските колена и колкови среде модната писта на човечката гротеска исткаена од лажен морал и искрено лицемерство. Не сакам да пренесувам пораки. Тоа си е работа на читателот. Некои ќе извлечат порака, некои поука, а некои може да го извлечат и подебелиот крај“, вели авторот Русјаков.

Александар Русјаков дипломирал на Факултетот за драмски уметности, катедра за филмска и ТВ-режија. Одлучил да не се занимава со снимање филмови затоа што, вели, многу подобро ја познава граматиката на книжевноста, отколку на филмот.

Покрај авторот, на видеопромоцијата ќе зборуваат и уредничката на книгата Бисера Бендевска и промоторката Маријана Котевска. 

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе