Книжевност

Во духот на убавата и долга традиција, на 21 март 2018 (среда), во 13 часот, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје ќе настапат дваесетина поети - членови на Македонскиот ПЕН центар, а послание за поезијата ќе упати проф. д-р Лидија Капушевска-Дракулевска. Со музичка програма чествувањето ќе го збогати виолинистот Ерхан Шукри.

21 Март 2018 - 09:42

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ги најави двете книжевни промоции на дела од македонски автори што ќе се одржат во текот на оваа недела. Станува збор за мотивациската книга „Инспирирај се за промени“ од македонската авторка Мила Виклео и збирката лични сведоштва на поранешниот припадник на Службата за безбедност Љубен Конески, насловена „УБК одблизу“.

20 Март 2018 - 18:58

Со две поетски читања на 21 и 22 март во градовите Букурешт и Галати во Романија, македонскиот поет Митко Гогов ќе настапи во интернационалната програма, која е дел од настанот посветен на Светскиот ден на поезијата.

19 Март 2018 - 13:46

Денеска од печат излезе книгата „Улиците што ги нема“, нова збирка раскази од македонската писателка и критичарка Оливера Ќорвезироска. По минатогодишната збирка „(Со)шиени раскази“, која наиде на одличен прием кај читателите, годинава авторката книжевно ги обликува „улиците што ги нема“ низ вкупно 33 приказни кои создаваат една поинаква мапа на нашиот град, најавија од „Или-или“.

19 Март 2018 - 13:22

Во фоајето на Театарот „Јордан Х.К.-Џинот“ во Велес, на 20-ти март (вторник), со почеток во 20 часот, ќе се одржи Вечер со поезијата на Васил Тоциновски. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, избор од поезијата на Тоциновски ќе читаат актери од театарот, во музичка придружба на Сашко Костов.

19 Март 2018 - 12:44

Поетесата Марта Маркоска во рамките на проектот „Книжевни магнитуди“, кој ќе почне на 20 март, во 19 часот, во „Јавна соба“ заедно со гостите Ристо Лазаров и Лидија Капушевска - Дракулевска ќе биде „на ’Ти‘ со авторот. Без цензури“. Запознајте го човекот-автор за подобро да го разберете неговото творештво, потенцира Маркоска.

18 Март 2018 - 13:42

Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“. Ова високо признание на познатиот македонски писател му се доделува за неговиот повеќедецениски ангажман во афирмацијата на книжевните вредности на унгарската литература на македонски јазик.

18 Март 2018 - 12:16

Романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска, објавен од издавачката куќа „Или-Или“, ја доби наградата „Роман на годината“ за 2017 година, за најдобро романескно дело напишано на македонски јазик, која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“.

17 Март 2018 - 15:37

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави новелата „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски.

16 Март 2018 - 10:50

Во едицијата „Наше маало“ на издавачката куќа „Бегемот“, која ги вбројува книгите од домашни автори, објавена е книгата „(Бес)конечни модели на расказот“ од Сања Михајловиќ - Костадиновска. Рецензија за книгата напиша проф. д-р Лидија Капушевска - Дракулевска.

15 Март 2018 - 10:01

На 15 март 2018 година, со почеток во 19 часот, во спомен-собата на Анте Поповски во Ѓорче Петров, ќе се одржи првото официјално доделување на наградите „Антево слово“, кои се дел од меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ (Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia) за најдобра поетска творба во чест на великанот на македонската поезија Анте Поповски – „Антево слово“.

13 Март 2018 - 13:45

Издавачката куќа „Нампрес" ја објави книгата „Холокаустот на македонските Евреи – злосторство што не се заборава" од дипломатот, новинар и публицист Мартин Треневски, која е анализа за сведочења на преживеаните македонски Евреи за бруталноста со која нивните предци биле испратени во логорите на смртта.

12 Март 2018 - 13:42

Редовното изборно собрание на Друштвото на писателите на Македонија ќе се одржи на 28 април. Оваа одлука ја донесе Претседателството на ДПМ според статутот на асоцијацијата со кој е утврден мандат од четири години.

12 Март 2018 - 10:18

Романите „Одбројување“ на писателката Фросина Пармаковска во издание на „Или - или“, „Апокалипса.мк“ на писателот Бранко Прља, чиј издавач е „Готен“, и „Диссомнии“ на писателот Игор Станојоски, во издание на издавачката куќа „Антолог“, се финалистите за престижната награда „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“.

08 Март 2018 - 16:57

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје објави три нови книги од современи чешки автори. Станува збор за романите „Празни улици“ од Михал Ајваз (во превод на Игор Станојоски), „Замор на материјалот“ од Марек Шинделка (во превод на Јасминка Делова-Силјанова и Даниела Роус-Мишевска) и „Повикувач на дожд“ од Јиржи Хајичек (во превод на Јасминка Делова-Силјанова).

07 Март 2018 - 16:16

Шарената револуција ја создадоа граѓаните, но некои ја искористија за лични интереси со што директно ги навредија сите чесни и искрени учесници на протестите.

повеќе

На многумина во НАТО им е преку глава грчкото безумие со блокадите на нашата земја заради нејзиното уставно име!

повеќе

Ограничувањето на слободата на медиумите и политичкото несогласување во Турција се причина за голема загриженост за многумина, и тоа оправдано.

повеќе