Култура

Останато од Култура

Златниот човек од 5 век п.н.е. познат како „казахстански Тутанкамон" ќе биде претставен во Археолошкиот музеј во Скопје од 11 јули до 11 август. Најпознатиот и најзначаен археолошки пронајдок од Казахстан е идентификуван од научниците како 18-годишен воин на Сака – племе од азискиот народ Скити кои во минатото владееле со пространите казахстански степи.

07 Јули 2019 - 14:29

„Фантомски приказни: Sing along" е насловен перформансот по музика на Вебер и лирика на Харт кој вечер од 20.30 часот ќе се одржи во Куршумли ан во рамки на фестивалот „Скопско лето".

07 Јули 2019 - 08:32

Музичарот Златко Ориѓански ќе биде првиот директор на новиот Културно-информативен центар на Македонија во Тирана, одлучила Владата.

06 Јули 2019 - 20:10

Во богата фестивалска атмосфера, со одекот на гајдите, кавалите, тапаните и изворната песна, иако без дефиле поради дождливото време, синоќа во прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков" беше отворен јубилејниот 45. Фестивал на на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски". Околу 300 учесници во Прилеп и вечер на Рудина кај Долнени ќе покажат дека се негува изворниот мелос, велат учесниците, новите генерации се заинтересирани да ја одржуваат богатата традиција.

06 Јули 2019 - 08:34

Со комедијата „Добредојдовте во Германија“ на Симон Верховен од 2016 година, вечер од 21 часот во Сули ан ќе биде отворено 11-дневното „Кафе кино“ кое е составен дел од програмата на фестивалот „Скопско лето“.

06 Јули 2019 - 08:11

Фолклорот е само дел од начините преку кои се изразува културното богатство на еден народ. Во себе ја носи долгогодишната историја на еден народ, сите нивни приказни, страдања и славења, љубови, успеси и разочарувања, рече вечерва претседателот на Собранието Талат Џафери на отворањето на 58. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри.

05 Јули 2019 - 21:55

Со проекција на анимирани филмови за деца од програмата на Док Лајпциг и два документарни филма во селото Бучимас, сместено непосредно до Поградец, на брегот на Охридското Езеро од албанска страна, патувачкото кино на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ првпат ги премина државните граници и го направи првиот чекор кон остварувањето на повеќегодишната желба креативната документаристика да ја дисперзира на регионално ниво.

05 Јули 2019 - 12:45

Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Патот на Сефардите" на Здружението на еврејски населби „Caminos de Sefarad" од Шпанија, во организација на Шпанската амбасада.

05 Јули 2019 - 08:15

Марина Петровска и Огнен Караѓозевски се годинешните невеста и младоженец, кои ќе ја овековечат нивната љубов на традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба, која по 46-ти пат, од 12 до 14 јули ќе се одржи на планината Бистра во Галичник.

04 Јули 2019 - 13:27

Македонскиот поет Раде Силјан е добитник на престижната меѓународна награда за целокупното негово творештво и за големиот придонес во развивањето на јужнословенските и балканските литературни и културни врски.

04 Јули 2019 - 09:46

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе