Култура

Останато од Култура

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави третото издание на Фестивалот на европската литература „Book Star“ / „Книжевни ѕвезди“, кој ќе се одржи од 25 октомври до 05 ноември 2017 година под слоганот „Читај бе, братучед, читај!“.

17 Октомври 2017 - 20:10

Скопскиот џез фестивал со своето 36. издание ќе се одржи од 19 до 22 октомври во МОБ и МКЦ. Програмата, како и секогаш, вклучува актуелни и врвни имиња во џез-музиката од САД, Европа и Африка, а оваа година нивниот број е значително зголемен, најави директорот на фестивалот Оливер Белопета.

17 Октомври 2017 - 19:30

Во Музејот „Ашмолиан“ на универзитетот во Оксфорд, Обединето Кралство, на 18 октомври 2017 година, ќе биде отворена светската изложба под наслов: „Империи на верата - Уметноста и појавата на светските религии“, на која ќе бидат претставени 9 теракотни релјефи од Виница, како избор од една од најрепрезентативните и најкомпактни збирки на археолошки предмети на Археолошкиот музеј на Македонија.

17 Октомври 2017 - 10:22

Во Културно-информативен центар – Скопје, во изложбените салони „Империјал 1 и 2“, на 19 октомври (четврток), во 20 часот, ќе биде отворена јубилејната изложба – 30 години ликовно творештво на Горјан Ѓорѓиев. Изложбата ќе може да се посети до 30 октомври 2017 година.

17 Октомври 2017 - 00:58

Новата македонска телевизиска серија – „ТВ Бокс“, работена во копродукција со „3Д Проект Студио“, во режија на Златко Славенски, а во која играат Ангела Стојановска, Ирена Мирческа, Васко Костовски, Христијан Поп-Симонов и Владанка Димковска, ќе се емитува од 16 до 20 октомври на ТВ Телма, во терминот од 22 часот.

16 Октомври 2017 - 18:24

Фестивалот на музичките уметници на Македонија „Златна лира 2017“ во своето 11-то издание ќе почне на 16 октомври, во 20 часот во Музејот на град Скопје, со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“, кој под диригентство на Летка Димовска Полизова ќе изведе дела од Т. Скаловски, М. Иванов, З. Запров, А. Брајант, Верди, Б. Грахам, Д. Шуплевски, С. Стојков, Т. Зографски, С. Гајдов и Т. Прокопиев.

16 Октомври 2017 - 16:17

Англискиот џентлмен, младолик рокер и романтичен џезер Гордон Метју Томас Самнер, во светот познат како Стинг, со бендот во кој настапува и неговиот син, Џои Самнер, ја воодушеви скопската публика на концертот одржан на 15 октомври во ВИП-арената „Борис Трајковски“ со својата едноставност, лежерност и професионалност, а песните што ги изведе дојдоа како „шлаг на музичката торта“.

16 Октомври 2017 - 10:35

Телевизиската серија „На терапија“, во продукција на Роберт Насков со неговата продуцентска куќа „Кино око“, од 18 септември се прикажува секој работен ден од понеделник до петок, со термин во 22.30 часот, и со репризи во сабота и недела, на ТВ Сител. За првичните резултати во првиот месец од емитувањето на серијата разговаравме со продуцентот Роберт Насков.

15 Октомври 2017 - 17:40

Во рамките на големата светска турнеја „57th & 9th“, по повод истоимениот албум, на 15 октомври, во 20 часот, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, концерт ќе одржи едно од најголемите светски музички имиња на сите времиња – Стинг. Заедно со „Ролингстоунс“, Брус Спрингстин, „Ју-ту“, „Депеш мод“, „Колдплеј“... Стинг е претставник на таканаречената А-листа на артисти од областа на рок-музиката.

15 Октомври 2017 - 12:13

Петтиот игран филм на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, на 21 октомври ќе има светска премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинска Америка и еден од најголемите во светот. Филмот ќе игра во програмата специјални презентации. Манчевски ќе биде присутен за разговор со бразилската публика и за дискусија за моралноста и документарниот филм.

14 Октомври 2017 - 19:42

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе