Супи

Приготвување:Загрејте го зејтинот во голема тава на средна температура. Додајте го кромидот и малку сол и динстајте додека да стане стаклест, околу 4 минути. Додајте ги ѓумбирот, циметот, коријандерот, кимот, црвениот пипер, шафранот и малку црн пипер и динстајте додека да замириса, околу 1 минута....
20 Јуни 2013 - 00:33

21 Декември 2012 - 15:27

09 Декември 2012 - 12:07

29 Септември 2012 - 22:46

10 Април 2012 - 18:25
 Приготвување:Ситно исечкајте ги кромидот и лукот и исечете ги доматите на кришки.Загрејте го маслото на ниска температура во големо тенџере, додајте ги кромидот, лукот, гранчето мајчина душица и дафиновиот лист.Динстајте околу 10 минути, додека кромидот да омекне и малку да порумени.Додајте...
12 Март 2012 - 18:30

07 Март 2012 - 07:20

16 Февруари 2012 - 11:22

24 Јануари 2012 - 19:13

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе