Говедска чорба со пиво и црвен пипер

Приготвување:

Загрејте ги маслото и путерот во голем сад на средно висока температура. Испржете ги коцките месо во две групи додека да потемнат и префрлете ги во чинија. Исечете ги на половина. Оставете ги настрана.

Во истата тава ставете го кромидот. Промешајте и динстајте две-три минути, додека да омекне, а потоа додајте го лукот и динстајте уште една минута. Прелејте ги со пивото и со супата, а потоа додајте ги ворчестер-сосот, доматното пире, црвениот пипер, солта, црниот пипер и шеќерот. Вратете ги коцките говедско во тавата. Промешајте. Покријте ја тавата и оставете да се динста 1 и пол до 2 часа.

За време на динстањето течноста би требало да згусне. Ако стане премногу густа, додајте ѝ вода колку што е потребно.

Додајте ги морковите и компирите, а потоа покријте ја тавата и динстајте уште 30 минути. (Ако чорбата почне да станува сува, само додајте чаша врела вода за да се надополни течноста.) Вкусете и додајте зачини колку што е потребно.

Послужете ја чорбата со крцкав леб. Додајте ѝ свеж магдонос, по желба.

Состојки:
3 лажици маслиново масло

1 лажица путер

1 кг говедска кртина, сечена на коцки

1 цел кромид, ситно сечкан

3 чешниња лук, здробени

350 мл пиво

1 л говедска супа од коцка (1 л вода + 4 коцки)

500 мл вода (ако е потребно)

1 лажица ворчестер-сос

2 лажици доматно пире

1/2 лажиче црвен пипер

1/2 лажичка сол

црн пипер

1 и пол лажичка шеќер

4 моркови, крупно исечени

4 компири, сечени на четвртини

сечкан магдонос (по желба)

Објавено

Понеделник, Ноември 18, 2013 - 20:34

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе