Разно

Приготвување:Ставете 2 лажици путер во голема тава на средно висока температура. Додајте го меленото месо и динстајте го додека да потемни. Исцедете поголем дел од маста и фрлете го.Додајте ги кромидот, пиперката и лукот. Динстајте неколку минути, или додека зеленчукот да почне да омекнува.Додајте...
18 Април 2013 - 00:42
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени.Намачкајте ја тавата (или калапот за колач) со путер и набрашнете ја.Изматете ги путерот и шеќерот заедно. Додајте ги јајцата едно по едно, матејќи по неколку секунди по секое додавање. Додајте ги и згмечените банани и матете.Измешајте ги сувите...
15 Април 2013 - 21:10
Приготвување:Во тенџере или во чајник ставете ги водата, ренданиот ѓумбир, циметот и морското оревче (по желба).Кога ќе зоврие, оставете ја да врие 6-7 минути, додека да добие благо жолтеникава нијанса (ѓумбирот ги пушта своите сокови и миризби во водата и затоа се менува нејзината боја).Додајте го...
07 Март 2013 - 19:32

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

26 Март 2012 - 01:07

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

20 Март 2012 - 22:49

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

 

19 Март 2012 - 15:08

Има луѓе што навечер заспиваат мислејќи на кафето што ќе го пијат утрото. Го обожаваат!

Ова се деветте правила што ќе ви гарантираат прекрасен филџан кафе во секое време.

 

03 Јануари 2012 - 20:07
  •  

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе