Палачинки со пченка и сирење

Приготвување:

Измешајте ги пченката, кромитчињата, сирењето, јајцата, млекото, брашното и прашокот за печиво и зачинете со сол и црн пипер.

Загрејте голема тава за пржење на средна температура, ставете масло и со голема црпалка земајте од смесата и ставајте во тавата. Пржете ја секоја палачинка по 2-3 минути од секоја страна додека да порумени.

Послужете ги палачинките со сланина.

Состојки:
мала конзерва пченка

3 млади кромитчиња, ситно исечени

150 г сирење, здробено

3 јајца

150 мл млеко

150 г (16 лажици) брашно

1 лажиче прашок за печиво

масло за пржење

Објавено

Среда, Февруари 3, 2021 - 21:43

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе