Леб од тиква

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте ја со путер тавата за печење (22х12 см); оставете ја на страна.

Ставете ги брашното, циметот, ѓумбирот, солта, прашокот за печиво, сода бикарбоната, каранфилчето и морското оревче во сад и промешајте да се спојат и да се проветрат; оставете ги настрана.

Размачкајте го пирето од тиква во тенок рамномерен слој во плитка тава или послужавник. Покријте го пирето со троен слој хартиени крпи и притискајте додека крпите да ја впијат влагата (не се грижете – нема да се залепат за пирето). „Одлупете" ги хартиените крпи од пирето и фрлете ги; оставете ја на страна тавата со тиквата.

Во голем сад матете го путерот додека да осветли, околу 3 минути. Додајте го шеќерот и продолжете да матите додека смесата уште повеќе да осветли и да почнат да се формираат големи грутки, околу 3 минути.

Матејќи на средна брзина додавајте ги јајцата едно по едно, добро проматувајќи по секое додавање. Додајте ги пирето од тиква и ванилата и матете на мала брзина само колку да се спојат, вкупно околу 1 минута.

Матејќи на мала брзина, полека додавајте ја смесата со брашно, на трипати, и мешајте само колку да се спојат, вкупно околу 2 минути.

Со гумена лопатка изгребете го брашното од рабовите (ако останало), додајте ги оревите и промешајте. Пренесете го тестото во подготвената премачкана тава и израмнете ја површината.

Печете додека лебот да набабри и да добие златна боја, а чепкалката боцната во средината да излезе чиста, околу 50 до 60 минути. Извадете го лебот од рерна и оставете го 10 минути да се олади во тавата. Извадете го лебот од тавата и оставете го целосно да се олади, околу 30 до 40 минути. Послужете.

Состојки:
200 г брашно

1,5 лажичка мелен цимет

1 лажичка мелен ѓумбир

1 лажичка сол

1/2 лажичка прашок за печиво

1/2 лажичка сода бикарбона

1/4 лажичка мелено каранфилче

1/4 лажичка мелено морско оревче

400 г пире од варена тиква

6 лажици несолен путер (80 г), на собна температура, плус уште малку за премачкување на тавата

250 г шеќер

2 големи јајца

1/2 лажичка екстракт од ванила

50 г ореви, печени и крупно исечкани (по желба)

Објавено

Недела, Март 30, 2014 - 10:04

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе