Разно

Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени.Намачкајте ја тавата (или калапот за колач) со путер и набрашнете ја.Изматете ги путерот и шеќерот заедно. Додајте ги јајцата едно по едно, матејќи по неколку секунди по секое додавање. Додајте ги и згмечените банани и матете.Измешајте ги сувите...
15 Април 2013 - 21:10
Приготвување:Во тенџере или во чајник ставете ги водата, ренданиот ѓумбир, циметот и морското оревче (по желба).Кога ќе зоврие, оставете ја да врие 6-7 минути, додека да добие благо жолтеникава нијанса (ѓумбирот ги пушта своите сокови и миризби во водата и затоа се менува нејзината боја).Додајте го...
07 Март 2013 - 19:32

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

26 Март 2012 - 01:07

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

20 Март 2012 - 22:49

Секој што готви, некогаш греши. На секого барем еднаш во животот му се има случено во овошјето да стави сол наместо шеќер или да заборави некоја состојка, па јадењето да му излезе со чуден облик и вкус.

Ова се најчестите грешки во кујната, по кои добрите готвачи се разликуваат од очајните:

 

19 Март 2012 - 15:08

Има луѓе што навечер заспиваат мислејќи на кафето што ќе го пијат утрото. Го обожаваат!

Ова се деветте правила што ќе ви гарантираат прекрасен филџан кафе во секое време.

 

03 Јануари 2012 - 20:07
  •  

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе