Суфле со пченка и чаден кашкавал

Приготвување:


Загрејте ја рерната на 190 степени. Убаво подмачкајте го тавчето за суфле со путер, а потоа рамномерно посипете ја палентата.

Зовријте големо тенџере солена вода. Варете ја пченката 4-8 минути.

Ставете помала тава на среден оган и додадете 50 г путер. Кога ќе се загрее, додајте ги кромидот, лукот и рузмаринот и зачинете со малку сол и црн пипер. Гответе, редовно мешајќи, околу 6-8 минути, додека кромидот не почне да омекнува. Потоа, додадете три четвртини од пченката и целата зеленчукова супа и оставете да зоврие. Гответе 3-4 минути, а потоа тргнете го од оган.

Ставете ги зрнцата пченка во блендер и мешајте додека не добиете мазно, густо пире. Ставете го пирето во голема чинија за мешање.

Додека сè уште е топло, додајте му сè од останатите состојки (зачувајте малку кашкавал за подоцна), заедно со преостанатите зрна пченка, чадениот црвен пипер и жолчките од јајцата.

Со маталка изматете ги белките додека да почнат да се создаваат врвови. Со метална лажица нежно промешајте ги изматените белки со пирето од пченка.

Префрлете ја смесата во подготвениот сад за суфле, а потоа со нож поминете околу работ (ова му помага на суфлето да се издигне над работ на садот за да се создаде ефектот на „капа“). Одозгора посипете го преостанатиот кашкавал и печете 25-30 минути, додека горниот дел не позлати и нарасне. Послужете веднаш.

Состојки:
50 г несолен путер, плус уште малку за подмачкување

1 лажица палента

250 г пченка

1 кромид, ситно сечкан

1 чешне лук, сечкано

1 лажиче рузмарин

100 мл зеленчукова супа

100 г чаден чедар

прстофат чадена пиперка

4 јајца

Објавено

Среда, Јули 28, 2021 - 15:13

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе