Сочни печени моркови со крем

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте ја тавата за печење со путер и оставете ја настрана.

Стопете 2 лажици путер во голема тава на средно-висока температура. Кога меурчињата ќе се смират, додајте ги морковите, сол и црн пипер и динстајте, мешајќи повремено, додека морковите само да почнат да поруменуваат, околу 7 минути.

Рамномерно истурете го брашното врз морковите, постојано мешајќи. Динстајте додека брашното да добие златна боја, околу 1-2 минути. Полека, со постојано мешање, прелејте ја хоплата, а кога таа ќе почне да врие, тргнете ја тавата од рингла.

Пренесете ги морковите во подготвената тава за печење и покријте ги со капак или со алуминиумска фолија. Печете ги додека кремот да почне да крчка, околу 20 до 25 минути.

Во меѓувреме, загрејте ги останатите 2 лажици путер на средна температура. Кога меурчињата ќе се смират, додајте го лукот и динстајте само додека путерот да почне да потемнува, околу 3 минути.

Додајте ги лебните трошки во тавата и зачинете со сол и црн пипер. Мешајќи повремено динстајте ги додека малку да потемнат, околу 5 минути. Фрлете го лукот и оставете ги трошките настрана.

Кога морковите ќе бидат готови, отстранете ја фолијата и оставете ги така околу 10 минути.

Рамномерно истурете ги лебните трошки одозгора и послужете.

Состојки:
4 лажици несолен путер

1 кг моркови, сечени на кругови дебели 1 см

1 лажица сол

1/2 лажичка црн пипер

1 лажица брашно

400 мл неутрална хопла

3 лукчиња, крупно здробени

200 г лебни трошки

Објавено

Среда, Јуни 12, 2013 - 00:31

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе