Посен фалафел (ВИДЕО)

Фалафел е јадење карактеристично за Блискиот Исток – пржени ќофтиња од наут и зачини, помешани со лук, кромид, магдонос и ким. Ние ќе користиме брашно од наут, но доколку немате слободно можете да користите и обично брашно.

 

Подготовка

Чекор 1: На почетокот го оставаме наутот да отстои во вода цела ноќ и потоа го готвиме во Експрес лонецот 20 минути, регулаторот поставен на 2, додека да омекне – можете да купите готов варен наут, но тој е поскап отколку сами да го зготвите.

Чекор 2: ВРЕМЕ Е ЗА СЕЧКАЊЕ: Прво ситно исечкајте го кромидот, па потоа истото повторете го и со магдоносот и лукот.

Чекор 3: Исцедете го наутот и убаво измешајте го со кромидот, лукот и магдоносот и додадете кумин, сол и бибер. Сето тоа го ставаме во Делимано сецкото и сечкаме додека не се иситни наутот. Додаваме 2 лажици брашно. Ние користиме брашно од наут, меѓутоа доколку немате можете да користите и обично брашно. Смесата убаво ја мешаме и правиме 6 топчиња со иста големина. Топчињата ги ставаме да отстојат во фрижидер неколку минути додека да се загрее маслото за пржење и потоа ги пржиме додека да добијат златна боја. Убаво исцедете ги од масло пред послужување.

Чекор 4: 3 топчиња редиме на чинија и украсуваме со таратор и млади кромитчиња. Прекрасно!

СОВЕТ: Фалафелот може да се јаде како додаток во сендвич, или пак да се послужи како мезе на даска – може да направите во комбинација и Фалафел од грашок, па ќе добиете декоративни топчиња со силна зелена боја!

Прочитај повеќе

Состојки

340 гр. варен наут
1 мал кромид
1 рака магдонос
3 чешниња лук
2 супени лажици брашно
2 супени лажици кумин (мелен ким)

Вид на оброк: Ручек

Комплексност: Лесно

Лица: 2

Време на подготовка: 30-60 мин.

Ќе ви треба и:

Масло за пржење, сол и бибер

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Касерола, Експрес лонец и Делимано сецко.

Објавено

Среда, Октомври 22, 2014 - 13:22

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе