Макарони со кашкавал и сенф

Приготвување:

Сварете ги макароните, но не целосно. Исцедете ги.

Во мал сад изматете ги јајцата.

Во голема тава на рингла стопете го путерот и додајте го брашното. Мешајте на средно-ниска температура. Динстајте ја смесата пет минути, постојано мешајќи. Не дозволувајте да загори.

Додајте ги млекото и сенфот и мешајте додека да се изедначи. Динстајте пет минути, додека да згусне. Намалете ја температурата на ниска.

Земете со црпалка од смесата и полека додајте ја кај матените јајца, постојано мешајќи за да не се зготват јајцата од топлината. Матете додека смесата да се изедначи.

Истурете ја смесата од јајца во сосот што е на рингла, постојано мешајќи. Мешајте додека да се изедначи.

Додајте го ренданиот кашкавал и мешајте додека да се стопи и да добиете еднолична смеса.

Додајте сол и црн пипер. Вкусете го сосот и додадете уште сол ако треба.

Прелејте го сосот кај исцедените макарони и промешајте.

Послужете веднаш или пренесете ги во тава за печење намачкана со путер, одозгора изрендајте уште кашкавал и печете 20 до 25 минути или додека да порумени одозгора.

Состојки:
500 г макарони

3 јајца, матени

4 лажици путер

3 лажици брашно

600 мл полномасно млеко

2 лажички сенф

500 г рендан кашкавал

1 лажичка сол, повеќе по вкус

1/2 лажичка црн пипер

дополнителни зачини: црвен пипер, мајчина душица

Објавено

Среда, Ноември 19, 2014 - 14:01

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе