Болоњезе-шпагети со богат доматен сос

Приготвување:

Ставете го тенџерето на средна температура. Ставете доста маслиново масло и пржете ја сланината додека да позлати. Намалете ја малку температурата и додајте ги кромидот, морковот, целерот и лукот. Ставете ги и игличките рузмарин (фрлете ги гранчињата). Пржете околу 8-10 минути додека зеленчукот да омекне.

Зголемете ја температурата, додајте го меленото месо и мешајте додека да потемни.

Додајте ги доматите од конзерва, останатите билки, доматното пире, коцката за супа, пиперчето (по желба) и виното. Исечете ги чери-доматчињата на половина и додајте ги и нив.

Промешајте со дрвена лажица и оставете да закрчка. Намалете ја температурата на ниско-средна, покријте со капак и оставете да крчка околу 1 час и 15 минути, додека вкусовите да се спојат во богат доматен сос. Повремено промешајте за да не се залепи за дното.

Кога сосот ќе биде речиси готов, додајте го пармезанот и зачинете по вкус. Во меѓувреме сварете ги шпагетите според упатството на кутијата. Кога ќе бидат готови, исцедете ги и додајте им го сосот од тенџерето. Убаво измешајте за шпагетите да се обложат со богатиот сос.

Послужете со малку рендан пармезан и листови босилек.

Состојки:
500 г мелено месо

400 г шпагети

4 парчиња пушена сланина, ситно сечкана

400 г домати од конзерва

6 чери-доматчиња

2 средни кромида, излупени и ситно сечкани

1 целер, ситно или крупно сечкан

2 моркови, ситно сечкани

2 чешниња лук, ситно сечкани

1 луто пиперче (по желба), ситно сечкано

75 г свежо рендан пармезан, плус уште за украс

2 лажици доматно пире

1 коцка за супа

чаша црвено вино (по желба)

2-3 гранчиња свеж рузмарин

шака свеж босилек, плус уште за украс

1 лажиче сушено оригано

1-2 дафинови листа

маслиново масло

сол и црн пипер

Објавено

Петок, Март 27, 2015 - 16:49

Коментари

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе