Главни јадења

Приготвување:Загрејте ја рерната на 200 степени. Намачкајте со путер една плитка тава (од околу 2 литри).За пирето: исечкајте ги компирите на парчиња и сварете ги во солена вода. Добро исцедете ги и изгмечете ги како за пире. Додајте ги путерот и топлото млеко и мешајте додека додека убаво да се...
25 Февруари 2013 - 00:09
Приготвување:За да ги направите ќофтињата, ставете го јагнешкото во голем сад. Додајте ги лукот, кимот, магдоносот, црвениот пипер, циметот и јајцето. Зачинете со сол и со црн пипер и убаво измешајте со раце.Оформете ги ќофтињата, средно големи.Загрејте го маслото во голема тава и пржете ги...
22 Февруари 2013 - 21:10

13 Февруари 2013 - 18:52
Приготвување:Зачинете ги коцките месо со сол и црн пипер. Загрејте го маслиновото масло во големо тенџере на средно висока температура. Додајте го путерот и штом ќе се топи, ставете половина од коцките месо и пржете ги од сите страни додека убаво да поруменат, околу 2 минути. Извадете го месото од...
16 Јануари 2013 - 19:24

08 Јануари 2013 - 12:14
  Приготвување: Во сад (или кујнско ќесе) направете ја маринадата: измешајте ги сокот од портокал, сокот од лимета (или лимон), лукот, кимот, црвениот пипер, ориганото и кромидот. Ставете ги кременадлите во маринадата. Маринирајте ги неколку часа, најубаво цела ноќ. Додека кременадлите се...
14 Декември 2012 - 12:43

07 Декември 2012 - 01:15

14 Ноември 2012 - 16:16
Приготвување: Загрејте ја рерната на 190 степени. Исушете го свинското со хартиени крпи. Зачинете го со сол и црн пипер. Загрејте го маслото во голема тава на средна температура. Пржете го свинското месо од сите страни додека да потемни, вкупно околу 10 минути. Извадете го од тавата. Протријте...
10 Ноември 2012 - 01:59

ДУИ е дел од влада која, дел поради пандемијата, а дел поради непостоење на политичка волја за реформирање на системот и искоренување на корупцијата и организираниот криминал создаде назадоволство кај граѓаните.

повеќе

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе