Убав и лесен колач со бобинки

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Во поголем сад измешајте ги путерот, шеќерот, брашното и јајцата и матете ги со електричен миксер на голема брзина околу 2 минути.

Додајте го млекото.

Попрскајте го плиткиот сад или плехот за печење со масло. Истурете го тестото во плехот и одозгора наредете го овошјето (тоа ќе потоне во тестото при печењето).

Ставете го во рерна и печете 45 минути.

Послужете го топло со студен шлаг.

Состојки:

125 г омекнат путер

1/2 шолја шеќер

1 шолја брашно

половина ќесе прашок за печиво

2 јајца

3/4 шолја млеко

1 шолја замрзнати мешани бобинки

Објавено

Вторник, Октомври 25, 2022 - 14:14

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе