Кафе-торта за со (или наместо) утринското кафе

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте со путер и набрашнете две округли тави за печење.

Во голем сад измешајте ги шеќерот, брашното и 1/4 лажичка сол. Оставете ги на страна.

Стопете 200 г путер во тава на средна температура. Додека се топи, додајте 3 лажици инстант-кафе во 250 мл врела вода. Оставете ги на страна.

Откако путерот ќе се стопи, додајте ја смесата со кафе во путерот во тавата. Оставете да врие околу десет секунди, а потоа исклучете ја ринглата. Оставете ја смесата на страна на само една минута.

Во друг сад убаво измешајте ги путерот, јајцата, сода бикарбоната и ванилата.

Истурете ја смесата од путер и кафе во смесата од брашно. Бавно промешајте. Целта на мешањето не е совршено да се спојат, туку да се оладат пред да ја додадете смесата со јајца.

Додајте ја смесата со јајца и нежно мешајте додека да се спојат. Потоа префрлете половина од смесата во едната тава, а другата половина во другата тава. Печете 20 до 22 минути.

Оставете ги целосно да се изладат.

Измешајте ги сите состојки за филот и намачкајте дел од него врз едното парче тесто. Одозгора додајте го другото парче и целата торта премачкајте ја со филот. Чувајте ја тортата во фрижидер еден час пред сервирањето.


Состојки:
За тестото:
 • 250 г брашно
 • 400 г шеќер
 • 1/4 лажичка сол
 • 200 г путер
 • 3 лажици инстант-кафе во зрнца
 • 100 г јогурт помешан со 30 г вода
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 2 лажички ванила

За филот:

 • 150 г путер
 • 450 г шеќер во прав
 • 2 лажици инстант-кафе во зрнца
 • 1/4 лажичка сол
 • 4 лажици слатка павлака

Објавено

Петок, Септември 2, 2016 - 00:02

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе