Глазура од крем сирење

Приготвување:

Во оладен сад матете ја павлаката со голема брзина на миксерот, додека не почнат да се формираат врвчиња.

Покријте ја и ставете ја во фрижидер.

Во голем сад изматете ги крем сирењето, шеќерот и ванилата додека добро да се соединат, околу 2-3 минути со голема брзина. Важно е крем сирењето и шеќерот да бидат убаво изматени, затоа немојте да го брзате овој чекор.

Убаво измешајте го шлагот со смесата од крем сирење.

Состојки:
1 чаша слатка павлака

250 г крем сирење (омекнато)

3/4 чаша шеќер

1 лажичка екстракт од ванила

Објавено

Петок, Јануари 1, 2021 - 18:57

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе