Чоколаден леб од банана

Приготвување:

За лебот:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте го калапот за колач со путер.

Изматете ги брашното, какаото во прав, сода бикарбоната и солта. Оставете ги на страна.

Во друг сад изматете ги пирето од банани, маслото, шеќерот, јајцето и ванилата.

Додадете ги сувите состојки кај влажните и мешајте додека да се спојат. Додајте ја кршената чоколада.

Печете 55-65 минути или додека чепкалката боцната во тестото да излезе чиста.

Целосно оладете го колачот.

За преливот:

Ставете ја сечканата чоколада во сад. Загрејте ја слатката павлака до пред вриење (да не зоврие) и прелејте ја чоколадата со неа. Покријте го садот и оставете го да отстои 2 мин. Промешајте со кујнска лопатка додека смесата да стане сосема мазна.

Оладете го преливот и со него прелејте го лебот од банани.

Состојки:
За лебот:

120 г брашно

50 г какао во прав

1 лажиче сода бикарбона

¼ лажиче сол

1 лажица еспресо во прав (по избор, за вкус)

2 големи зрели банани, згмечени како за пире

200 мл растително масло

200 г шеќер

1 големо јајце

1 лажиче ванила

200 г чоколада кршена на ситни прашања (по желба)

За преливот (по желба):

150 г темна чоколада (сечкана)

150 мл слатка павлака

Објавено

Среда, Февруари 3, 2016 - 22:18

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе