Коментар

Сигурно не случајно денеска специјалниот известувач во Европскиот парламент за Македонија потсети дека догодина во земјите членки на ЕУ ќе се одржуваат избори за парламентот. Тие ќе се одржуваат од 5 до 8 јуни 2014 година, а после тоа, потсети Ховит, „никој не може да смета дека ЕУ ќе остане да се движи во истиот правец".

15 Февруари 2013 - 12:32

Во не толку далечните 1991 и 1992 година, сегашниот премиер на Грција правеше планови, тогаш како министер за надворешни работи, со националистички криминалци (Милошевиќ) за поделба на новата независна Република Македонија помеѓу Грција и Србија.

19 Декември 2012 - 15:53

Секогаш е убаво раѓањето нови пријателства. Особено е убаво кога лично сте помогнале во таквото раѓање. Ние, Македонците, неодамна ја имавме таа чест: помогнавме во спријателувањето на Бугарија и Грција.

18 Декември 2012 - 19:55

Брифинзите на грчкото Министерство за надворешни работи ретко ги прават луѓето помудри. Тие обично служат како монотоно повторување на грчкиот официјален став за главните прашања од надворешната политика.

07 Декември 2012 - 17:39
По приклучувањето на Хрватска кон Европската Унија во 2013 година вратите на ЕУ ќе бидат затворени за новите членки, и тоа за подолго време. Ова на конференцијата „Регионален развој и фондовите на ЕУ – полски искуства“ одржана во хрватски Сплит уште во мај годинавa го изјавил маршалот (...
06 Декември 2012 - 14:19
По многуте контроверзии што ги предизвика Нобеловата награда на Европската Унија, добиена меѓу другото и за процесот на проширување, сега на Советот на министрите на 14 декември таа има уникатна шанса на примерот на Македонија да си ја оправда наградата. Ситуацијата е ваква: како еден вид преседан...
03 Декември 2012 - 16:30
Ве предупредив за нив пред неколку месеци. Ништо слично на нив се нема појавено во цела Европа од крајот на Втората светска војна па наваму. Покрај нив Лепен изгледа цивилизирано и пристојно. Начинот на кој тие во грчкиот парламент ја искажуваат својата омраза кон Македонија и кон нејзиниот народ...
28 Ноември 2012 - 15:18
Истиот ден кога европска Грција доби 44 милијарди европски евра, среде лулката на демократијата, во нивниот Парламент, народни пратеници слободно и од никого попречени промовираа фашизам. Во 21 век. Во демократската унија која се нарекува европска. Без никаква пречка. Без реакција. Без збор. Да,...
27 Ноември 2012 - 23:18
Која е цената што би ја наплатиле тројцата хашки судии што гласаа за ослободување на хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач. Милион евра, пет милиони... десет! На крајот на краиштата, бројката и нулите и не се битни кога во залог на политичката одлука и селективна правда се ставаат...
19 Ноември 2012 - 16:30
Оваа прекрасна земја ѝ припаѓа на Европа. Со оваа реченица во почетокот на март годинава шефот на канцеларијата на ЕУ во Скопје Аиво Орав го почна својот мандат. Сите се понадевавме дека Европската Унија конечно во Македонија испратила човек што знае да почитува, да ги вреднува и да ги применува...
18 Ноември 2012 - 10:30
Почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ и паралелно решавање на спорот со името во рана фаза на тие преговори е домашната работа што ја доби Македонија, а индиректно и Грција. Да, овој извештај е сериозно признание за реформите што Македонија ги постигнува во однос на...
11 Октомври 2012 - 12:32

По подолга пауза првата страна ѝ пиша нешто на втората страна. Писмото го наслови предлог-меморандум за разбирање. Веројатно предупредена од Брисел за молкот во однос на иницијативите од македонска страна (претседателот Иванов, премиерот Груевски, претседателот на Собранието Вељановски...), Грција пиша нешто.

04 Октомври 2012 - 17:47
Од целата њујоршка македонско-грчка епизода околу името, по средбите Аврамопулос – Попоски, рефератите пред Генералното собрание, по средбите на Метју Нимиц со македонските и грчки претставници, само едно е јасно – Грција пет пари не дава за спорот. Во нивните тефтери е запишан чист кец – ерга...
29 Септември 2012 - 09:42
Конечно го видовме и „Трето полувреме“. По месеците врева, антибугарски, вмровски, националистички, антиваков, антионаков, првиот впечаток од филмот е – збунувачки. Каде во овој топол и смешен и тажен и пред сѐ силно емотивен филм сите тие луѓе го најдоа сето она што го испоплукаа по разни медиуми...
28 Септември 2012 - 15:12

Помалиот стопан не можеше да си ја прости вината што ја шетал кучката среде туристичка зона. Повозрасниот стопан не може да си ја прости вината што го оставил него да минува низ миговите на соочувањето со смртта. Песот не може да си ја прости вината што умира при таква грижа за него, оти го каснала една змија. Змијата нема вина што целата држава нема лек против неа.

13 Август 2012 - 00:13

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе