Затемнувањето на сонцето се набљудуваше и во Скопје

Денеска околу пладне граѓаните на Скопје од плоштадот можеа да го следат делумното затемнување на сонцето над поголемиот дел на Европа. Појавата траеше околу два часа, а беше видлива и од територијата на Македонија. Затемнување на сонцето се случува кога месечината се наоѓа помеѓу сонцето и Земјата, делумно или целосно покривајќи го сонцето, фрлајќи сенка на мала површина од Земјата. Тоа обично е кога единствениот природен сателит на Земјата е во фаза на млада месечина. На плоштадот беше поставен телескоп, а астрономското друштво покажа и други начини како може да се набљудува сонцето, без опасност да се оштети видот.

 
Вторник, Октомври 25, 2022 - 22:28

Фотогалерија

14 Ноември 2022 - 18:08

Протестот заврши, но претставниците на организацијата Студентски отпор се во Собранието на разговор со...

30 Октомври 2022 - 16:57

Се отвори македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Како и што се очекуваше, бугарските...

07 Октомври 2022 - 12:58

Денеска во Охрид се отвора таканаречениот културен клуб „Цар Борис Трети“, именуван по бугарскиот владетел што...

19 Септември 2022 - 17:52

Велика Британија денеска се збогува со кралицата Елизабета Втора. По...

19 Септември 2022 - 12:00

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора денеска беше однесен од Вестминстерската сала во...

05 Септември 2022 - 10:08

Среќно и насмеано Скопје. Таква беше атмосферата на првите две фестивалски вечери на најголемиот пивски фестивал...

28 Август 2022 - 17:08

Православните верници денеска го слават христијанскиот празник Успение на пресвета Богородица. Со литургии во...

23 Август 2022 - 15:16

Вардар деновиве е надојден и матен, каллив и полн со ѓубре. Ништо ново. Ќе се шокираме ако еден ден го видиме...

22 Август 2022 - 17:03

Американските бомбардери Б-52 со прелетот над Скопје го демонстрираа силното сојузништво во НАТО. Два воени...

22 Август 2022 - 12:34

Во последните денови од училишниот распуст Охрид е полн како и во екот на сезоната. Слатки волни и вафли, шарени...

18 Август 2022 - 09:02

Потпелистерските села Трново, Дихово и Цапари викендов беа поврзани преку работилници за храна, музика и...

18 Август 2022 - 07:50

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска ќе се одржи централната свеченост по повод Денот на Армијата на...