Велигден во Свети Климент Охридски

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават големиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос, според легендата, воскреснал од мртвите. Со зборовите „Христос воскресна, навистина воскресна“ од вечерва по полноќ православните верници во земјава ќе си го честитаат Велигден.

 
Недела, Април 16, 2017 - 11:12

Фотогалерија

13 Август 2017 - 15:06

Големиот пожар што синоќа избувна во близина на селото Кондово е ставен под контрола и нема опасност за куќите...

13 Август 2017 - 14:58

Метеорскиот дожд Персеиди годинава беше спектакуларен над Козјак и Куклице, а оние што викендов гледаа во небото...

09 Август 2017 - 14:34

Синоќа на арената „Филип Втори“ во Скопје се случуваше вистински спектакл, Реал Мадрид и Манчестер јунајтед се...

04 Август 2017 - 08:12

Еве што остана од шумското богатство во атарот на селото Требовле. „Жално и болно! Бараме виновникот да се...

02 Август 2017 - 10:23

Со денешното положување на свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје заврши...

31 Јули 2017 - 15:25

На армискиот полигон Криволак, инженериските единици на двете армии градат писта за беспилотни летала, која е...

22 Јули 2017 - 01:28

21 јули 2017, плоштад Македонија, запурно петочно попладне, 35 Целзиусови степени. На фонтаната наплив од...

29 Јуни 2017 - 10:26

Од 2014-та години во Кратово се организира една од најубавите културни манифестации, „Златни денови“. Како...

06 Јуни 2017 - 17:05

Македонија се радува. Европските шампиони пристигнаа во Скопје, илјадници луѓе на плоштадот „Македонија" ги...

05 Јуни 2017 - 16:37

Влезете, снимете, видете ги сите детали, сè што е направено со народни пари, ги повика премиерот Зоран Заев...

05 Јуни 2017 - 15:51

Владата на премиерот Зоран Заев денеска ја одржува првата седница, на која ќе се распределуваат ресорите и...

04 Јуни 2017 - 23:07

Вардар ги извади скопјани на улица, илјадници насмевки, распеани граѓани го слават историскиот успех на...