Уживање за непца и уши, фестивал во Трново, Дихово и Цапари

Потпелистерските села Трново, Дихово и Цапари викендов беа поврзани преку работилници за храна, музика и уметност. ОХО продукцијата го реализираше првото издание на Egnatia Escape Festival и покажа кои потенцијали се кријат во подножјето на само една мала географска одредница на историската рута Виа Игнација, чија важност низ далечната историја денешните генерации помалку ја разбираат. Организаторот преку интересно осмислена тридневна програма ја отвори скриената порта на потенцијалот кој таа историска патека преку храна, музика, култура, традиции и нови уметности може да ја рашири во поголеми географски ширини на тој историски пат, а не само тука локално. Летечки пекинезери, Дина Јашари, BERRYQYAT беа музички вовед, работилница „Магичниот свет на печурките“ во соработка со Фунги Игнатиа, Исмаил Лумановски & ЉУБОЈНА со Панајотис Андреу, B. BOY, Силвана и Драги Филевски од Колонијата Де Ниро, Пијан славеј, диџеј сетот на BAD JUJU... беа учесници на овој фестивал.

 
Четврток, Август 18, 2022 - 09:02

Фотогалерија

28 Ноември 2022 - 10:52

По неуспешните минатонеделни преговори со градските власти, приватните превозници денеска решија парите да си ги...

14 Ноември 2022 - 18:08

Протестот заврши, но претставниците на организацијата Студентски отпор се во Собранието на разговор со...

30 Октомври 2022 - 16:57

Се отвори македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Како и што се очекуваше, бугарските...

25 Октомври 2022 - 22:28

Денеска околу пладне граѓаните на Скопје од плоштадот можеа да го следат делумното затемнување на сонцето над...

07 Октомври 2022 - 12:58

Денеска во Охрид се отвора таканаречениот културен клуб „Цар Борис Трети“, именуван по бугарскиот владетел што...

19 Септември 2022 - 17:52

Велика Британија денеска се збогува со кралицата Елизабета Втора. По...

19 Септември 2022 - 12:00

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора денеска беше однесен од Вестминстерската сала во...

05 Септември 2022 - 10:08

Среќно и насмеано Скопје. Таква беше атмосферата на првите две фестивалски вечери на најголемиот пивски фестивал...

28 Август 2022 - 17:08

Православните верници денеска го слават христијанскиот празник Успение на пресвета Богородица. Со литургии во...

23 Август 2022 - 15:16

Вардар деновиве е надојден и матен, каллив и полн со ѓубре. Ништо ново. Ќе се шокираме ако еден ден го видиме...

22 Август 2022 - 17:03

Американските бомбардери Б-52 со прелетот над Скопје го демонстрираа силното сојузништво во НАТО. Два воени...

22 Август 2022 - 12:34

Во последните денови од училишниот распуст Охрид е полн како и во екот на сезоната. Слатки волни и вафли, шарени...