Свечено дефиле по повод 30 години независност

На свеченоста по повод 30 годишнината денеска пред Собранието дефилираа претставниците на сите етнички заедници, на институциите на државата и граѓанскиот сектор, оружените сили, здравството, пожарникарите, земјоделието, индустријата, спортот и културата.

Фото: Роберт Атанасовски

 
Среда, Септември 8, 2021 - 22:48

Фотогалерија

04 Февруари 2023 - 11:53

Црквата Свети Спас во Скопје, местото каде што е гробот на македонскиот великан Гоце Делчев, веќе неколку дена е...

22 Јануари 2023 - 16:59

„Ние не се бориме за директорското место, за политички партии и избори, се бориме за Здраво млади, се бориме за...

19 Јануари 2023 - 14:20

„Сите да сте живи и здрави“, рече Христијан Нинески, кој го фати крстот во реката Вардар на централната...

13 Јануари 2023 - 19:50

Театарот на отворено во Вевчани почна. Маските за Украина, за кралицата Елизабета, за енергетската криза, за ЕУ...

07 Јануари 2023 - 14:40

Централното одбележување беше во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во Скопје, каде богослужеше...

06 Јануари 2023 - 16:12

Со Бадниково гранче, свеќа в рака и желба за добро здравје, православните верници ги наполнија светите храмови...

02 Јануари 2023 - 20:05

Деновиве од густата магла во Скопје не се гледа прст пред око, градот повторно ги урива рекордите во загаденост...

31 Декември 2022 - 23:02

Во 2022 заврши пандемијата во светот, почна војната. Во Македонија протести, маскенбали, сѐ по старо и ништо...

25 Декември 2022 - 15:57

Традиционалната Дедомразовска трка денеска напладне се одржa во Скопје во организација на здружението за спорт и...

02 Декември 2022 - 18:01

Градоначалничката Данела Арсовска ни денеска не се сретна со претставниците на приватните превозници. Ние сме...

30 Ноември 2022 - 10:57

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер заедно со претседателот на Македонија Стево Пендаровски, како...

28 Ноември 2022 - 10:52

По неуспешните минатонеделни преговори со градските власти, приватните превозници денеска решија парите да си ги...