Страшна трагедија, во Македонија денови на жалост

Сочувство пристигнува од секаде за огромната сообраќајна несреќа што се случи околу 3 часот утрово на автопат во Бугарија. Во запалениот автобус на „Беса транс“ загинаа најмалку 45 луѓе, меѓу кои 12 деца помали од 18 години. Само седуммина преживеале, кршејќи ги стаклата од автобусот за да излезат. Претседателот Стево Пендаровски најави денови на жалост. Вакво нешто досега не сум видел, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи.

Фото: ЕПА

 
Вторник, Ноември 23, 2021 - 08:55

Фотогалерија

19 Ноември 2021 - 15:42

Претседателите Стево Пендаровски и Анджеј Дуда денеска положија венци на гробот на Гоце Делчев, во црквата Св....

14 Ноември 2021 - 22:18

По учеството на Европското првенство, македонските фудбалери ѝ приредија нова радост на македонската јавност. Со...

13 Ноември 2021 - 19:37

Пред точно 77 години, на 13 ноември 1944, Скопје ја дочека слободата. Борците од 42. и 50. Народноослободителна...

08 Ноември 2021 - 20:31

За голем дел скопјани, па и други, деновиве се чини сите патишта, и возачки и пешачки, водат кон новиот трговски...

31 Октомври 2021 - 23:07

Според првичните резултати и од партиските штабови, на локалните избори во многу места води опозициската ВМРО-...

29 Октомври 2021 - 13:04

Од денеска вратите на Ист гејт мол се отворени за сите посетители од земјава и блискиот регион. Еве како...

09 Септември 2021 - 15:34

Четиринаесет загинати е црниот биланс на страотниот пожар што ја зафати синоќа модуларната болница во Тетово....

09 Септември 2021 - 11:21

На нешто повеќе од еден месец пред локалните избори во Скопје се копа, прекопува, се ставаат нови инсталации, се...

08 Септември 2021 - 22:48

На свеченоста по повод 30 годишнината денеска пред Собранието дефилираа претставниците на сите етнички заедници...

01 Септември 2021 - 13:11

Новата учебна година за сите ученици од основните и средните училишта денеска почна со физичко присуство и со...

31 Август 2021 - 09:10

Вечерва преку Тбилиси, Грузија, на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа првите 149 граѓани на Авганистан што...

19 Август 2021 - 17:33

Откако Владата удри по најмилото и им забрани на невакцинираните и непрележаните пристап до кафеана и „мол“, се...