Страотниот пожар зеде 14 жртви во Тетово

Четиринаесет загинати е црниот биланс на страотниот пожар што ја зафати синоќа модуларната болница во Тетово. Огромните пламени јазици за неколку минути го „проголтаа“ објектот во кој тогаш се наоѓале 26 пациенти. Владата денеска прогласи тридневна жалост во целата држава, а во Судска медицина во тек е обдукција, а потоа и идентификација на жртвите. Еден ден по трагедијата се испитуваат причините за пожарот.

Фото: Роберт Атанасовски

 
Четврток, Септември 9, 2021 - 15:34

Фотогалерија

04 Февруари 2023 - 11:53

Црквата Свети Спас во Скопје, местото каде што е гробот на македонскиот великан Гоце Делчев, веќе неколку дена е...

22 Јануари 2023 - 16:59

„Ние не се бориме за директорското место, за политички партии и избори, се бориме за Здраво млади, се бориме за...

19 Јануари 2023 - 14:20

„Сите да сте живи и здрави“, рече Христијан Нинески, кој го фати крстот во реката Вардар на централната...

13 Јануари 2023 - 19:50

Театарот на отворено во Вевчани почна. Маските за Украина, за кралицата Елизабета, за енергетската криза, за ЕУ...

07 Јануари 2023 - 14:40

Централното одбележување беше во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во Скопје, каде богослужеше...

06 Јануари 2023 - 16:12

Со Бадниково гранче, свеќа в рака и желба за добро здравје, православните верници ги наполнија светите храмови...

02 Јануари 2023 - 20:05

Деновиве од густата магла во Скопје не се гледа прст пред око, градот повторно ги урива рекордите во загаденост...

31 Декември 2022 - 23:02

Во 2022 заврши пандемијата во светот, почна војната. Во Македонија протести, маскенбали, сѐ по старо и ништо...

25 Декември 2022 - 15:57

Традиционалната Дедомразовска трка денеска напладне се одржa во Скопје во организација на здружението за спорт и...

02 Декември 2022 - 18:01

Градоначалничката Данела Арсовска ни денеска не се сретна со претставниците на приватните превозници. Ние сме...

30 Ноември 2022 - 10:57

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер заедно со претседателот на Македонија Стево Пендаровски, како...

28 Ноември 2022 - 10:52

По неуспешните минатонеделни преговори со градските власти, приватните превозници денеска решија парите да си ги...