„Скопје лајт дистрикт“ ја испрати пораката за заштита на природата

Синоќа се одржа претпоследената вечер на третото издание на Mеѓународниот фестивал на светлосната уметност, Skopje Light Art District. Фестивалот понуди многубројни светлосни инсталации кои ги оживеаја објектите во центарот на градот. Овој фестивал се одржува во организација на Универзална сала и град Скопје, со поддршка на Делегацијата на Европската Унија и Францускиот институт во Скопје.

Фестивалот годинава испраќа пораки за заштита на животната средина - преку одговорни одлуки и начин на живот да се заштити природата и нејзините богатства. Годинава мотото на фестивалот е „Градот зелен пак ќе никне“.

 
Сабота, Август 22, 2020 - 10:22

Фотогалерија

16 Јуни 2021 - 21:59

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои...

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...

25 Април 2021 - 15:26

Се собраа пред Влада во 11 часот, а завршија пред Собранието. Со мирен протест голем број демонстранти денеска...

24 Април 2021 - 20:53

Расцутеа јапонските цреши, Максим Горки пак е највеселата и најрозова скопска улица.  

Фото:...

05 Април 2021 - 16:23

Во Спортскиот центар А1 арена („Борис Трајковски“) денеска започна масовната имунизација на населението за ковид...

29 Март 2021 - 00:17

Македонската репрезентација со убедливи 5-0 го победи Лихтенштајн, но главна тема по натпреварот е напаѓачот...