Сите за МКЦ, за сите оние фестивали и концерти последниве 50 години

„Ние не се бориме за директорското место, за политички партии и избори, се бориме за Здраво млади, се бориме за Синедејс, се бориме за сите оние фестивали и концерти во МКЦ што се случиле во последниве 50 години“, порача колективот „Гола планина“, организатор на денешниот протест пред Младинскиот културен центар во Скопје. Да не се политизира МКЦ,  да не му се скратува буџетот, да нема притисоци, финансиски инспекции, ревизии, побараа денес „сите ентузијасти и љубители на независната култура“, кои заедно го искажаа незадоволството.

Фото: Роберт Атанасовски

 
Недела, Јануари 22, 2023 - 16:59

Фотогалерија

04 Февруари 2023 - 11:53

Црквата Свети Спас во Скопје, местото каде што е гробот на македонскиот великан Гоце Делчев, веќе неколку дена е...

19 Јануари 2023 - 14:20

„Сите да сте живи и здрави“, рече Христијан Нинески, кој го фати крстот во реката Вардар на централната...

13 Јануари 2023 - 19:50

Театарот на отворено во Вевчани почна. Маските за Украина, за кралицата Елизабета, за енергетската криза, за ЕУ...

07 Јануари 2023 - 14:40

Централното одбележување беше во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во Скопје, каде богослужеше...

06 Јануари 2023 - 16:12

Со Бадниково гранче, свеќа в рака и желба за добро здравје, православните верници ги наполнија светите храмови...

02 Јануари 2023 - 20:05

Деновиве од густата магла во Скопје не се гледа прст пред око, градот повторно ги урива рекордите во загаденост...

31 Декември 2022 - 23:02

Во 2022 заврши пандемијата во светот, почна војната. Во Македонија протести, маскенбали, сѐ по старо и ништо...

25 Декември 2022 - 15:57

Традиционалната Дедомразовска трка денеска напладне се одржa во Скопје во организација на здружението за спорт и...

02 Декември 2022 - 18:01

Градоначалничката Данела Арсовска ни денеска не се сретна со претставниците на приватните превозници. Ние сме...

30 Ноември 2022 - 10:57

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер заедно со претседателот на Македонија Стево Пендаровски, како...

28 Ноември 2022 - 10:52

По неуспешните минатонеделни преговори со градските власти, приватните превозници денеска решија парите да си ги...

14 Ноември 2022 - 18:08

Протестот заврши, но претставниците на организацијата Студентски отпор се во Собранието на разговор со...