Сертификатот ги испразни кафеаните

Невообичаена глетка. Замрена „угостителска“ слика. Празни кафулиња и кафеани и тоа во лето, кога времето е топло и кога спасот се бара под сенка со кафе и студен сок со сламка, или освежување во вечерните часови со пивце, лесна салата или пак овошен сладолед, а може и со понекоја мрзнета жолта. Ама народ нема. Сертификатот за примена вакцина ги испусти масите. Кој не се вакцинирал, кој не ја зел потврдата со себе, кој не ја дигитализирал во својот мобилен телефон, ама изгледа на повеќето задолжителниот сертификат им го растурил друштвото. Чуму пивце, кафе или сладолед ако друштвото не е комплетно? И така, до некоја следна средба на комплетно „сертифицирано“ друштво, или така или поинаку, до некоја следна рестриктивна или помалку рестриктивна мерка...

Фото: Роберт Атанасовски

 
Среда, Август 18, 2021 - 13:35

Фотогалерија

09 Септември 2021 - 15:34

Четиринаесет загинати е црниот биланс на страотниот пожар што ја зафати синоќа модуларната болница во Тетово....

09 Септември 2021 - 11:21

На нешто повеќе од еден месец пред локалните избори во Скопје се копа, прекопува, се ставаат нови инсталации, се...

08 Септември 2021 - 22:48

На свеченоста по повод 30 годишнината денеска пред Собранието дефилираа претставниците на сите етнички заедници...

01 Септември 2021 - 13:11

Новата учебна година за сите ученици од основните и средните училишта денеска почна со физичко присуство и со...

31 Август 2021 - 09:10

Вечерва преку Тбилиси, Грузија, на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа првите 149 граѓани на Авганистан што...

19 Август 2021 - 17:33

Откако Владата удри по најмилото и им забрани на невакцинираните и непрележаните пристап до кафеана и „мол“, се...

15 Август 2021 - 22:47

Од утре во земјава во сила стапуваат мерките со кои во угостителски објект ќе може да влезат само вакцинирани и...

13 Август 2021 - 11:50

Станува збор за метеорски дожд што се појавува благодарение на кометата Персеиди која секоја година минува близу...

03 Август 2021 - 09:18

Ноќеска граѓаните на Кочани со голи раце си го одбранија градот. Заедно со само неколку противпожарни екипи тие...

29 Јули 2021 - 22:02

Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио, 22-годишниот борец кој стана нашиот...

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...