Се раскопа Скопје на еден месец пред локалните избори

На нешто повеќе од еден месец пред локалните избори во Скопје се копа, прекопува, се ставаат нови инсталации, се поправаат тротоари, се асфалтира... како никогаш досега. Како по традиција градоначалниците токму тогаш сакаат да остават впечаток пред своите гласачи, па поправаат, копаат, прекопуваат и таму кај што треба и таму кај што не треба. Се сликаат пред булдожери, ставаат постови на своите фејсбук-профили, се фалат дека тие отсекогаш биле тука за граѓаните. И убедени се дека гласачите ќе „паднат“ на овие финти и ќе им го заборават тригодишниот зимски сон. Не оди така.

Фото: Роберт Атанасовски

 
Четврток, Септември 9, 2021 - 11:21

Фотогалерија

09 Септември 2021 - 15:34

Четиринаесет загинати е црниот биланс на страотниот пожар што ја зафати синоќа модуларната болница во Тетово....

08 Септември 2021 - 22:48

На свеченоста по повод 30 годишнината денеска пред Собранието дефилираа претставниците на сите етнички заедници...

01 Септември 2021 - 13:11

Новата учебна година за сите ученици од основните и средните училишта денеска почна со физичко присуство и со...

31 Август 2021 - 09:10

Вечерва преку Тбилиси, Грузија, на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа првите 149 граѓани на Авганистан што...

19 Август 2021 - 17:33

Откако Владата удри по најмилото и им забрани на невакцинираните и непрележаните пристап до кафеана и „мол“, се...

18 Август 2021 - 13:35

Невообичаена глетка. Замрена „угостителска“ слика. Празни кафулиња и кафеани и тоа во лето, кога времето е топло...

15 Август 2021 - 22:47

Од утре во земјава во сила стапуваат мерките со кои во угостителски објект ќе може да влезат само вакцинирани и...

13 Август 2021 - 11:50

Станува збор за метеорски дожд што се појавува благодарение на кометата Персеиди која секоја година минува близу...

03 Август 2021 - 09:18

Ноќеска граѓаните на Кочани со голи раце си го одбранија градот. Заедно со само неколку противпожарни екипи тие...

29 Јули 2021 - 22:02

Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио, 22-годишниот борец кој стана нашиот...

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...