Прва седница на владата на Зоран Заев

Владата на премиерот Зоран Заев денеска ја одржува првата седница, на која ќе се распределуваат ресорите и портфолијата на министрите без ресори и ќе се поставуваат заменик-претседатели на владата, ќе се избира генерален секретар, шеф на кабинет и ќе се воспостават постојните и ад хок-комисиите во Владата за да може да се постават нејзините почетни контури. Во пакетот економски закони ќе бидат укинувањето на радиодифузната такса, враќањето на евтината тарифа на струјата, социјалниот пакет за најранливите категории на граѓаните.

 
Понеделник, Јуни 5, 2017 - 15:51

Фотогалерија

29 Јуни 2017 - 10:26

Од 2014-та години во Кратово се организира една од најубавите културни манифестации, „Златни денови“. Како...

06 Јуни 2017 - 17:05

Македонија се радува. Европските шампиони пристигнаа во Скопје, илјадници луѓе на плоштадот „Македонија" ги...

05 Јуни 2017 - 16:37

Влезете, снимете, видете ги сите детали, сè што е направено со народни пари, ги повика премиерот Зоран Заев...

04 Јуни 2017 - 23:07

Вардар ги извади скопјани на улица, илјадници насмевки, распеани граѓани го слават историскиот успех на...

01 Јуни 2017 - 01:44

По два дена бурна дебата и повеќемесечно одложување, вчера неколку минути пред полноќ пратениците ја...

09 Мај 2017 - 07:05

Тмурно утро, сонце што одвреме навреме успева да се пробие од зад облаците, детски џагор, раздвижени улици,...

28 Април 2017 - 21:36

Здружението За заедничка Македонија, за разлика од вчера, денеска демонстрираше мирно, со македонски знамиња,...

28 Април 2017 - 12:49

Малку задоцнето, но сè уште потребно, македонската полиција денеска во голем број е присутна кај Собранието. Тук...

28 Април 2017 - 00:29

Осуммина повредени, демолирано Собрание, тепани пратеници е...

27 Април 2017 - 20:50

 Откако парламентарното мнозинство го изгласа Талат Џафери за нов собраниски спикер, гневна толпа влезе во...